13 Липня, 2024 10:18 pm

30 січня: Яке сьогоднi свято. Три головні заборони для жінок та про що просити на Трисвяття

Яке церковне свято відзначають віряни 30 січня за новим і старим стилем, що не можна робити і в кого іменини.

30 січня за новим церковним календарем православні відзначають Собор трьох святителів, або Трисвяття. У народі його називають День трьох святителів, або Василів день. З якими молитвами звертаються до святих, традиції та заборони дня, а також що відзначають у православній церкві 30 січня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

30 січня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

30 січня (12 лютого за старим стилем) – свято Собор Вселенських учителів і святителів Василя Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоуста, які вплинули на формування християнської догматики, а також на організацію Церкви та богослужіння.

Собор трьох святителів було встановлено в XI столітті. У той час дискутували про те, кого слід вважати найпершим із трьох отців Церкви – Василя Великого, Григорія Богослова чи Іоанна Златоуста. За переказами, троє святителів з’явилися митрополиту Євхаїтському, Іоанну, і оголосили, що всі вони – рівні, суперечки потрібно припинити. Так було встановлено єдиний день їхнього вшанування.

Відомо, що всі троє святителів жили в один час і були знайомі. Василь – родом із Кесарії, з багатої і знатної родини. Він навчався в Константинополі, а потім в Афінах, де познайомився і подружився з Григорієм Богословом. Після закінчення навчання вони разом жили в монастирі, в Понті. Коли Василь став митрополитом Каппадокійським, то призначив єпископами двох міст своїх друзів – Григорія Ніського та Григорія Богослова.

Іоанн – родом з Антіохії. Він також з ранніх років вивчав священні тексти та навчався у риторів і філософів. Прагнув усамітнення, тому відмовився від посади єпископа. За свої чудові проповіді отримав ім’я – Златоуст. Пізніше став архієпископом на константинопольській кафедрі, але після конфлікту з дружиною імператора, його відправили на заслання, де він і помер. Чи був він особисто знайомий із Василем Великим і Григорієм Богословом – невідомо.

Свято 30 січня за старим стилем – день пам’яті преподобного Антонія Великого. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 17 січня.

Про що говорять прикмети на 30 січня

За прикметами дня судять про погоду:

місяць червоного кольору – до сильного вітру;
сонце в хмарах – до бурану;
сильний вітер цього дня – чекай морозу.
У народному календарі 30 січня – свято Трисвяття, День трьох святителів або Василів день.

Що не можна робити 30 січня

Що сьогодні не можна робити:

лаятися, особливо з близькими – якщо порушити заборону, сварка затягнеться на весь рік;
відмовляти в допомозі;
лихословити;
займатися рукоділлям жінкам.

Жінкам не можна ділитися своїми планами (інакше не збудуться), розпускати плітки і брехати про інших людей, а також одягатися не по погоді (інакше підвищиться ризик розвитку жіночих хвороб).

За народними прикметами не можна карати і лаяти дітей – будуть завжди неслухняними.

Що можна робити 30 січня

Цього дня в храмах відбуваються святкові богослужіння, трьом святителям моляться про сімейне щастя, достаток, взаєморозуміння з близькими. У Василя Великого просять позбавлення від зла і спокус та зміцнення духу. Григорію Богослову моляться про настанову на правильний шлях, до святого часто звертаються, щоб напоумити сектантів і розкольників. Іоанна Златоуста просять, щоб уберіг від обману.

День вважається ідеальним для примирення. У народі існує цікава прикмета: якщо на весь день виставити за поріг старе взуття, то цілий рік у родині не буде сварок.

30 січня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Петро, Максим, Федір, Володимир, Іван, Василь, Степан, Григорій.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.