13 Липня, 2024 9:48 am

Нoва вiйна! Вбuвши амеpиканських солдатів, Іpан перейшов “чеpвоні лінії”. США пpийняли pадикальне pішення

Цього дня адміністрація Байдена боялася більше трьох місяців. До цього часу США ретельно вивіряли свої відповіді на понад 150 атак підтримуваних Іраном терористів на американські сили в регіоні з 7 жовтня.

Тепер же, коли напад обернувся смертельними наслідками, це посилило тиск на президента, щоб той відповів жорстко.

Іран провокує США на Близькому Сході вже тривалий час. Америка відповідає рідкісними каральними ударами, аби тільки не дати розростися воєнним діям. Зараз ситуація серйозніша.

Питання, яке стоїть перед Байденом, полягає в тому, чи хоче він просто відреагувати на події, чи все ж надішле більш масштабне повідомлення, намагаючись відновити порядок, якого просто не існувало в регіоні вже кілька місяців.

Здається, помста, хоча й більша, ймовірно, буде приблизно такою, як і раніше – ударом по місцях концентрації іранських проксі. Можливо буде знищено кілька керівників корпусу вартових Ісламської революції. Розпочинати сьогодні повноцінну війну з терористами, зважаючи на фактор України та Ізраїлю, у США особливого бажання немає. Байден, перебуваючи на посаді президента, намагався окреслювати участь США у далеких війнах чіткими “червоними лініями” і не втягувати американців у занадто дорогі конфлікти, які не обіцяють маленької переможної війни, на відміну від загрози великих втрат та збитків. До того ж у середині Америки й так вже точиться своя війна – за президентське крісло.

Про те, що сьогодні відбувається на Близькому Сході та до чого може призвести кривава атака на американську військову базу, – у матеріалі OBOZ.UA.

Жорстко покарати та не спровокувати

Американські чиновники місяцями заявляли: вони не вірять, що Іран хоче прямої війни зі Сполученими Штатами, і поки що не змінили цю оцінку публічно. Але в той же час Іран дедалі активніше використовує свої проксі-сили, щоб продовжувати тиск на Штати та Ізраїль.

Через те, що троє американських військовослужбовців загинули та ще два десятки отримали поранення внаслідок атаки безпілотника в Йорданії, Байден має вирішити, наскільки далеко він готовий піти у відповідь на ризик ширшої війни, якої він намагався уникнути увесь цей час. Питання не просте. Вдома на чинного президента та майбутнього кандидата вже посилився тиск, щоб він вжив прямих жорстких заходів проти Ірану, завдавши ударів саме по його території. Республіканці в Конгресі взагалі звинуватили його у боягузтві.

З одного боку, треба покарати винних у нападі та стримати Іран від його дій, який вже осмілів у регіоні так, що проводить свої напади в Іраку та Пакистані. До того ж після десятків ударів по силах США в Сирії та Іраку ця атака стала першою смертоносною для американців після того, як Ізраїль і ХАМАС почали війну. З іншого – це може призвести до прямої конфронтації з Тегераном, чого б американцям сьогодні не хотілося.

Адміністрації Байдена доведеться дотримуватися дуже делікатної лінії, намагаючись відповісти досить сильно, щоб відновити певний баланс сил та поваги. І водночас не перегнути палицю у відповідь, аби це не призвело до ескалації конфлікту.

Та все ж Байден вже обіцяє відплату, іншого й не очікувалося. Сполучені Штати розуміють, що всі повинні побачити, що вони здатні більш рішуче захищати своїх військових та власні інтереси. Адже якщо характер американської відповіді буде такий самий, як і досі, це означатиме, що іранці, їхні терористичні угруповання можуть продовжувати робити все що заманеться, і їм нічого не буде за це.

Так чи інакше, але США перебувають на порозі ще більшого втягування в регіональний конфлікт, хоч як би їм не хотілося зворотного, і для України це чергова погана новина.

Республіканці вимагають бомбити Іран

Діяти більш рішуче, аніж до цього, вимагає й внутрішня повістка Америки. Республіканці та навіть частина демократів просто таки вимагають від Байдена завдати ударів по об’єктах на території власне Ірану.

Таку позицію озвучив американський сенатор Ліндсі Грем, який прокоментував напад на базу ЗС США.

“Коли адміністрація Байдена каже “не робіть”, іранці роблять. Риторика адміністрації не знаходить відгуку в Ірані. Її політика стримування зазнала грандіозного провалу. Було скоєно понад 100 нападів на американські війська в регіоні. Іран не заспокоївся”, – вважає сенатор, з яким важко не погодитися. Він зазначив, що “вже давно втратив довіру до команди національної безпеки Байдена у питанні стримування Ірану”.

Республіканці стверджують, що саме Байден своєю нерішучістю підбадьорив Іран до таких зухвалих дій. Як це нагадує ситуацію з російським нападом на Україну.

Що стосується Трампа, то він заявив у соціальних мережах, що “цей напад ніколи б не стався, якби я був президентом”. Насправді Іран та його помічники-терористи атакували інтереси Америки та союзників і під час його президентства. Трамп погрожував розбомбити Іран. Але в один момент скасував удар у відповідь (вересень 2019 року), також намагаючись уникнути великої війни. Пізніше він наказав завдати удару, який убив високопоставленого іранського генерала, але коли Іран на це відповів ракетними ударами, які поранили, але не вбили американських військових, Трамп наказав не діяти далі.

На цьому етапі атаки на територію Ірану не буде

“Останній напад на базу збройних сил США – перехід певних “червоних ліній”, який значно змінив ситуацію. У цьому регіоні усі їх знають і до останнього часу намагалися не перетинати”, – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

“Стріляти поруч можна, але не проводити цілеспрямовану атаку з численними жертвами серед американських військових. Тепер адміністрація Байдена у складній ситуації – потрібна адекватна відповідь, щоб зберегти обличчя. Тому ситуація у цьому регіоні справді змінилася. На даний час це не призведе до якоїсь великої війни, але кожен такий перетин “червоних ліній” значно збільшує ймовірність широкомасштабного конфлікту.

Чи може бути випадковістю наслідки цієї атаки? На мій погляд, на це є мінімальні шанси. Іранська ідея полягає в тому, що поки у Білому домі Байден потрібно намагатися досягти головної мети – Близький Схід без Америки. Друга причина такого удару – відповідь на нищівні удари Ізраїлю по силах КВІР у Сирії та Лівані, після яких вони зазнали колосальних втрат. Тому треба було відповідати якимось чином.

Стосовно дій, які США можуть завдати у відповідь, то на цьому етапі більш за все можна не чекати атаки на територію Ірану. Хоча з такими подіями ми можемо дожити й до такого розвитку подій зовсім скоро. Усі знають, що удару завдали представники КВІР, але американці можуть вдати, що це не так, та зробити вигляд, що це справа Хезболли чи інших подібних терористичних угруповань. Найімовірніше, адміністрація Байдена вирішить завдати удару саме по них”, – зазначив Сергій Данилов.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.