13 Липня, 2024 11:21 pm

28 гpудня. Яке cьогодні cвято, та що категоpично забоpонено pобити жінкам

28 грудня за новим церковним календарем православні згадують 20 тисяч мучеників із Нікомидії. У народному календарі – Різдвяний м’ясоїд. Розповідаємо про традиції цього дня, народні прикмети та що відзначають у церкві 28 грудня за старим стилем.

28 грудня 2023 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

28 грудня (10 січня за старим стилем) – день пам’яті 20 тисяч мучеників, спалених у церкві в Нікомидії.

На початку IV століття в Римській імперії правив імператор Максиміан – він був язичником, влаштовував гоніння на християн і наказував руйнувати християнські храми. У місті Нікомідії єпископом був святий Кирило, який поширював істинну віру, тож багато хто з сановників таємно стали християнами.

Зацікавилася християнством і язичницька жриця Домна – вона навідалася до Кирила і таємно хрестилася. Після цього Домна стала допомагати хворим і жебракам, роздала майно нужденним. Дізнавшись про це, Домну заточили у в’язницю і морили голодом, тоді вона прикинулася божевільною і втекла в один із монастирів, де обстригла волосся і переодяглася в юнака. Імператор Максиміан став шукати свою жрицю і зруйнував обитель, де ховалася Домна.

У свято Різдва Христового в церкві Нікомідії зібралося близько 20 тисяч християн. Дізнавшись про це, імператор відправив глашатая – той наказав християнам принести жертву ідолам і погрожував смертю. Коли люди відмовилися, церкву підпалили і всі присутні загинули. Імператор продовжив гоніння на тих християн, що залишилися.

Домна, яка в цей час жила в печері, поховала тіла мучеників, яких рибалки дістали з моря. Імператор, дізнавшись про юнака, який сумує за загиблими, наказав стратити і його.

Свято 28 грудня за старим стилем – день пам’яті святителя Стефана, сповідника і архієпископа Сурозького.

За прикметами цього дня дивляться, наскільки холодно буде найближчим часом:

синиці голосно щебечуть уранці – до холодів;
день холодний видався – попереду будуть морози;
на небі видно червоні веселки – до сильного морозу.

У народному календарі 28 грудня – свято Різдвяний м’ясоїд, Домочадців день. Починаючи з цього дня і до Великого посту дозволяється їсти м’ясо.

Що не можна робити 28 грудня
У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

лаятися і сваритися, особливо з рідними та близькими;
відмовляти в допомозі людям старшого віку;
займатися рукоділлям.

За народними прикметами жінкам цього дня також не слід займатися випічкою і возитися з тістом, а також не варто позичати гроші. Вважається, що у цей час не можна відчиняти вікна – через них можуть “піти” щастя і благополуччя.

Що можна робити 28 грудня

У свято можна піти до храму або помолитися вдома всією сім’єю – попросити у Бога і святих зміцнення у вірі, сил, щоб витримати життєві негаразди, здоров’я для близьких і миру.

У розпалі Святки, тож потрібно проводити час із близькими, разом трудитися і відпочивати. Можна запросити в дім гостей, на стіл потрібно поставити страви з м’яса – адже це Різдвяний м’ясоїд. Також заведено вшановувати літніх родичів і робити їм подарунки – наприклад, дарувати солодощі та теплі речі. За народними повір’ями, якщо в цей день загадати всією сім’єю бажання, то воно обов’язково збудеться.

28 грудня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Юхим, Петро, Аркадій, Олександр, Ігнатій.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.