18 Червня, 2024 1:42 am

Бeз суpжику: як cказати укpаїнською “перчатка”, щoб не згaньбитися

Це слово є суржиковим.

Через війну, яку розпочала росія, багато наших громадян перейшли на українську мову.

Іноді деякі українці роблять помилки та вживають суржикові слова. Наприклад, «перчатка».

Слова «перчатка» немає в українській мові, оскільки це суржик та русизм.

Правильно називати цей аксесуар потрібно «рукавичка» або «рукавиця».

«Рукавичка – Виріб з тонкої тканини, шкіри, бавовняних ниток і т. ін. з відділеннями (для всіх пальців), який надівають на кисть руки. Вийшла.. Ватя в солом яному брилі, оповитому оксамитовою малиновою стрічкою, в рукавичках та в легенькій.. сукні (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 96); Вам не здається, що море пестить вашу щоку лайковою рукавичкою? (Юрій Яновський, V, 1959, 120)», – йдеться в Академічному тлумачному словнику української мови СУМ.

Також можна вживати слово «рукавиця».

«Рукавиця – Виріб з цупкої теплої тканини, шкіри, вовняних ниток, хутра і т. ін. з відділенням (для великого пальця), який надівають на кисть руки у холод або для роботи.

Ввечері плете [Іван] рукавиці, бавиться з дітками, шуткує (Панас Мирний, II, 1954, 210); Бійці йшли у валянках, теплих шапках і теплих рукавицях (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 502); * У порівняннях.

Ярема блукав по кривулястих вулицях наосліп, немов у вовняній рукавиці (Павло Загребельний, Шепіт, 1966, 185)», – йдеться у СУМ.

Лайфхаків, «як російськомовному перейти на українську», вже безліч. І всі, хто хотів, уже давно ними скористалися, хоча й не завжди вдало.

Соціологи свідчать, що чимало українців в обставинах російської агресії свідомо почали спілкуватись українською.

Але, по-перше, деякі з цих спеціалістів прогнозують, що значна кількість таких ентузіастів знову відкотиться до звичної російської, щойно військова загроза спаде.

По-друге, деякі з цих «нових українців» говорять державною виключно в публічному просторі.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.