19 Липня, 2024 5:05 am

20 лютого. Якe цеpковне свято cьогодні. Беpежіть себе. Гoловна забоpона дня, щоб довго не одyжувати

Яке церковне свято відзначають 20 лютого за новим і старим стилем, заборони дня і в кого іменини.

20 лютого за новим церковним календарем православні згадують благовірного князя Київського Ярослава Мудрого, Лева Катанського, преподобного Агафона Києво-Печерського. У народі – свято Лев Катальщик. Про заборони та прикмети дня, що відзначають у православній церкві 20 лютого за старим стилем – у матеріалі.

20 лютого 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

20 лютого за новим стилем (5 березня за старим стилем) – день пам’яті князя Київського Ярослава Мудрого.

Князь Ярослав народився 983/985 року (за різними джерелами). Він був другим сином святого рівноапостольного князя Володимира Великого. У 988 році, коли Володимир хрестив Русь, Ярослава і його братів також хрестили. Ярослав отримав у хрещенні ім’я Георгій (Юрій) – на честь святого великомученика Юрія Побідоносця.

За часів свого правління Ярослав Мудрий продовжив розпочату батьком розбудову Київської держави, і вона за Ярослава набула справжнього розквіту. Ось деякі з досягнень великого князя:

Ярослав Мудрий першим склав збірник законів на Русі, який складався з 18 статей. У цих законах було виявлено повагу до життя людини, прийняті раніше тілесні покарання і страту замінили на грошові штрафи та інші легкі покарання.

Князь Ярослав засновував школи при храмах, а також дбав про виховання духовенства. У Києві та в інших містах відкрили книжкові майстерні, де переписували священні та богослужбові книги, трактати з історії, філософії, права, природничих наук.

Також князь заснував першу в державі бібліотеку на території Софійського собору – у ній містилося понад 950 томів і вона мала власну книгописну майстерню.

Ярослав Мудрий завершив будівництво унікального храму Святої Софії, саме місто за правління князя розвивалося дуже стрімко і стало одним із найбільших міст тогочасної Європи, наприклад, тільки в Києві налічувалося близько 400 храмів.

Благовірний князь наполягав на визнанні святими княгині Ольги, Федора та Івана, вшановував як святих свого батька Володимира та братів князів-страстотерпців Бориса і Гліба.

Князь Ярослав мав неабиякий авторитет і його можна сміливо назвати тестем Європи – його діти та онуки одружилися з багатьма поважними королівськими родинами Європи. Сам князь був одружений зі шведською принцесою Інгігердою (Іриною у хрещенні). Київська держава поріднилася через династичні шлюби з Візантією, Польщею, Швецією, Норвегією, Францією, Угорщиною, Німеччиною.

Щоб уникнути братовбивчої війни за престол після його смерті, Ярослав склав заповіт дітям: “Ось я відходжу зі світу цього. А ви, сини мої, майте між собою любов, бо ви брати від одного батька й однієї матері.

І якщо будете ви в любові між собою, то і Бог буде в вас, і підкорить Він вам супротивників під вами, і будете ви мирно жити. Якщо ж будете ви в ненависті жити, в чварах сварячись, то і самі загинете, і землю батьків своїх і дідів погубите, що вони придбали її працею великою…”

Помер благовірний князь у Вишгороді 1054 року. Поховали Ярослава в саркофазі в Софії Київській. У 1930-х роках мощі князя було вилучено й описано, їхню долю досі не вирішено.

2008 року князя Ярослава канонізували, а 2016 року освятили на його честь престол храму Малої Софії – колишнього трапезного храму Софійської церкви.

***

20 лютого в православній церкві також вшановують Лева Катанського і преподобного Агафона Києво-Печерського.

Свято 20 лютого за старим стилем – день пам’яті преподобного Луки Елладського.

Про що говорять прикмети на 20 лютого

У народному календарі 20 лютого – свято Лев Катальщик. Прикмети дня говорять про погоду:

ворони купаються в калюжах – чекай на тепло;
весна настала рання – найближчими тижнями може різко похолодати;
випав сніг і так і не розтанув – може бути неврожай;
сніг із дощем іде – бути повені.

За старих часів цього дня прощалися із зимою і востаннє каталися з гір на санчатах – звідси і назва свята. Існувала прикмета, що чим далі віднесуть тебе санки, тим щасливішим і здоровішим будеш.

Що не можна робити 20 лютого.

Серед заборон, що сьогодні не можна робити – лаятися, сперечатися, особливо з рідними, заздрити.

За народними прикметами цього дня потрібно постаратися не захворіти – довго доведеться одужувати, не слід планувати нові справи і давати обіцянки – буде важко виконати.

Що можна робити 20 лютого.

До благовірного князя Ярослава звертаються з проханнями молити Бога за нас і нашу державу, просять додати розуму в непевні часи, зміцнити віру, зцілити тіло й дух.

У народі головним звичаєм дня вважається приготування круглих коржів-колобків. Цю випічку готують з особливим задумом – щоб усе “котилося на щастя”.

20 лютого – іменини сьогодні.

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Антон, Василь, Давид, Іван, Лев, Лука, Микола, Сергій, Федір, Пилип, Ярослав.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.