20 Липня, 2024 10:09 pm

12 лютoго. Яке cьогодні свято. Який одяг сьoгодні категоpично не мoжна ноcити

Яке церковне свято відзначають 12 лютого за новим і старим стилем, заборони дня і у кого іменини.

12 лютого за новим церковним календарем православні згадують святителя Олексія, митрополита Київського і всієї Русі, святителя Мелетія, архієпископа Харківського і Охтирського, а також відзначають день пам’яті чудотворної Іверської ікони Божої Матері. Про що можна помолитися цього дня, заборони та прикмети і що відзначають у православній церкві 12 лютого за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

12 лютого 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

12 лютого (25 лютого за старим стилем) – день пам’яті святителя Олексія, митрополита Київського і всієї Русі, і святителя Мелетія, якого особливо шанують харків’яни.

Митрополит Київський і всієї Русі Олексій жив XIII-XIV століттях. Коли йому було 11 років, він побачив сон-знамення та після цього став відвідувати церковні служби. У 15 років став ченцем і був у подвижництві понад 20 років. Потім Олексій став намісником митрополита і був ним впродовж 12 років. У середині XIV століття вирушив до Константинополя – до Вселенського патріарха Калліста, де той поставив його митрополитом Київським.

Святитель Олексій відомий своїм даром чудотворення – якось він зцілив дружину татарського хана й отримав за це дари. Протягом усього життя митрополит опікувався паствою, запам’ятали його як благодійника, який збудував безліч храмів і монастирів. Після себе святитель залишив переписане вручну Євангеліє.

***

Святитель Мелетій (у миру – Михайло Леонтович) народився 1784 року, в селі під Полтавою. Він навчався в семінарії та духовній академії, де був найкращим учнем. Після почав викладати. У 1820 році в Києво-Братському монастирі Михайло прийняв чернецтво під ім’ям Мелетій. Через кілька років він очолив Київську духовну академію, а трохи пізніше став єпископом. Єпископ Мелетій очолював Пермську, Іркутську єпархії, часто їздив по парафіях, а також заснував церкви на півночі Камчатки. Але коли його здоров’я погіршилося, Мелетія перевели в Харківську єпархію.

“Смирення – охоронний меч, з ним безпечно пройдеш землю, пекло і досягнеш неба”, – так цитували єпископа сучасники. Відомо, що він був дуже скромною людиною і багато особистих коштів жертвував на благодійність і духовну освіту. Коли владика помер, то на його похорон збирали усім миром, оскільки, маючи великий казенний оклад і великі доходи з єпархії, він залишив після себе “всього-на-всього 350 рублів асигнаціями, 2 підзорних труби, два шматки оксамиту, книжки, та необхідну натільну білизну”. Поховали єпископа спочатку в Покровській церкві, а потім перенесли мощі до Благовіщенського собору Харкова, де вони перебувають і зараз. Біля мощей і після молитовного звернення до святителя не раз відбувалися чудеса зцілення хворих. Також, за переказами, 1942 року, під час Великої Вітчизняної війни, Мелетій являвся харків’янам, пророкуючи звільнення міста від німецько-фашистських загарбників.

***

12 лютого за новим церковним календарем вшановують пам’ять Іверської ікони Божої Матері, яку, за переказами, написав святий апостол і євангеліст Лука в дні земного життя Пресвятої Богородиці. Образ легко впізнати серед інших – на щоці у Божої Матері, яка тримає Немовля Іісуса, можна побачити рану, з якої нібито тече кров. За переказами, святиню, яка в IX столітті зберігалася вдома в однієї вдови, пошкодили єретики-іконоборці. Вони увірвалися в дім християнки, і один з них списом вдарив по образу Божої Матері – і з ураженого місця потекла кров. Утім, образ все-таки був врятований – Іверська ікона Божої Матері потрапила на святий Афон.

Ікона вважається чудотворною, а тримати в домі її радять біля входу – аби захистити оселю від бід і неприємностей.

Свято 12 лютого за старим стилем – Собор трьох святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоуста.

Про що говорять прикмети на 12 лютого

У народному календарі 12 лютого – свято Олексій Рибний. Вважається, що цього дня має добре ловитися риба. Погодні прикмети дня такі:

іній зранку на вікнах – до зміни погоди, якщо тепло, то почнуться морози, а якщо холодно – то буде відлига;
вітер цього дня – буде буран;
туман випав – літо буде дощовим.
Також вважається, що якщо на Олексія холодно, то в березні буде тепло.

Що не можна робити 12 лютого
Серед заборон, що сьогодні не можна робити – лаятися, заздрити, пліткувати, відмовляти в допомозі, ображати кого-небудь.

За народними прикметами не варто відважувати гостей, але запрошувати їх потрібно в прибраний дім. Також не слід носити порваний одяг – можна повернути минулі образи і неприємності. Наші предки вірили, що цього дня за всіма спостерігають ангели – горе буде тому, хто грішитиме.

Що можна робити 12 лютого

До святителів Олексія і Мелетія звертаються з проханнями про зцілення. Іверській іконі Божої Матері моляться про позбавлення від хвороб і скорботи, просять утішити в бідах, уберегти від пожежі, дати гарний врожай, зцілити душевні рани, а також у разі важких обставин.

На вечерю цього дня прийнято готувати рибні страви. Згідно з повір’ями, в ніч з 11 на 12 лютого люди бачать віщі сни, які не можна нікому розповідати, щоб уникнути біди.

12 лютого – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олексій, Антоній, Євген, Марія, Мелетій.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.