13 Липня, 2024 8:39 am

10 лютого. Яке сьогодні цеpковне cвято, про що пpосити в ікoни Богоpодиці “Вoгневидна”

Яке церковне свято відзначають 10 лютого за новим і старим стилем, заборони дня і у кого іменини.

10 лютого за новим церковним календарем православні згадують преподобного Прохора, чудотворця Києво-Печерського, а також відзначають день пам’яті ікони Божої Матері “Вогневидна”.

Народне свято називається Прохор Весняний. За що шанують святого, у чому допомагає ікона, заборони та прикмети дня і що відзначають у православній церкві 10 лютого за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

10 лютого 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

10 лютого (23 лютого за старим стилем) – день пам’яті преподобного Прохора, чудотворця Києво-Печерського, який жив на рубежі XI-XII століть.

Прохор був ченцем у Києво-Печерському монастирі. Його називали Прохор Лебедник – він збирав лободу, перетирав її на борошно і пек хліб. Крім нього, води і просфори більше нічого не їв.

У той час трапився голод, тому за прикладом Прохора багато хто також почав пекти хліб із лободи. Але він виходив гірким, і його не можна було їсти. Тоді монах віддавав людям свій хліб і благословляв – виявилося, що після такого благословення хліб набуває медового смаку.

Відоме ще одне диво, що сталося, коли в Києві не стало солі. Тоді Прохор попросив зібрати попіл із келій і перетворив його на сіль. Що більше солі роздавали людям, то більше її ставало. Це не сподобалося торговцям, і було наказано відібрати в монастиря мішки з сіллю. Але коли їх потім відкрили, то в них виявилася зола. Це розгнівало князя Святополка, і він наказав викинути мішки – вони знову наповнилися сіллю. Коли князь дізнався, що за цим стоїть Прохор-чудотворець, то він сам прийшов до Києво-Печерського монастиря, де помирився зі святим і покаявся. Відтоді Святополк став особливо релігійним, а коли Прохор помер, то князь особисто відніс тіло святого до печери і поклав його в труну.

***

Ікона Божої Матері "Вогневидна"

Історія написання ікони “Вогневидна”, на жаль, невідома. Відомо лише, що ікона з’явилася 598 року, але де саме – історія замовчує. Божа Матір на цій іконі зображується без Немовляти Ісуса, в одязі густо-червоного кольору, через що її і назвали “Вогневидною”. Вважається, що червоний колір символізує кров Христа, пролиту за людські гріхи.

Ікону Богоматері вважають чудотворною – вірять, що святиня може зцілити людину від різних тяжких хвороб, вберегти від негативного впливу ззовні, допомогти успішно народити здорового малюка, а також, що лик дає змогу припинити війну та зберегти життя воїнам. Біля образу ікони “Вогневидна” прийнято молитися про те, що виходить за межі людських здібностей.

Свято 10 лютого за старим стилем – день пам’яті преподобного Єфрема Сирина.

Про що говорять прикмети на 10 лютого

У народному календарі 10 лютого – свято Прохор Весняний. Вважалося, що з Прохорова дня морози слабшають, а погода остаточно повертається на весну:

прийшов Прохор – весна заглянула на подвір’я;
з Прохора морози слабшають, а сильний мороз буде тільки вночі;
якщо цього дня і весь наступний тиждень мороз – у березні буде тепло.
У народі кажуть: “На Прохора лютий хоч злиться, але весну чує”.

Що не можна робити 10 лютого
Що сьогодні не можна робити:

лаятися, лихословити;
відмовляти в допомозі;
брехати.

Вважається, що будь-яка брехня 10 лютого може принести великі неприємності. Цього дня не прийнято влаштовувати рясних застіль або гулянь, а грати весілля на Прохора – до нещасливого шлюбу. Чоловікам слід відмовитися від роботи, тому що все буде валитися з рук.

Що можна робити 10 лютого

Цього дня моляться про здоров’я, мир і щоб Бог уберіг від раптової смерті без покаяння. 10 лютого вважається хорошим днем для лікування і примирення.

10 лютого – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Анна, Антоній, Аркадій, Валентина, Василь, Галина, Геннадій, Григорій, Іван, Лука, Марк, Петро, Прохор.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.