13 Липня, 2024 8:55 am

Укpаїнські чоловіки маcово скаpжаться до Євpопейського суду на забоpону виїжджати з кpаїни: подpoбиці судових пoзовів

Батько-одинак, студент та судимий – три історії чоловіків, які мають відстрочку, але не можуть покинути країну.

Українські суди нічим їм не допомогли, тому ці історії розглянуть у міжнародній інстанції.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) отримав скарги від українських чоловіків, яким заборонено виїжджати за межі України.

Кожна з цих історій ілюструє окремий випадок, за яким не можна мобілізувати, але й випустити теж не можна.

Самостійно виховує дитину

Мешканець Київщини Олег Коніченко на початку березня 2022 року намагався виїхати з України зі своїм дворічним сином, але прикордонники його не випустили. При цьому, не надавши письмового документа про відмову.

У травні 2022 року чоловік з сином вдруге спробували виїхати з країни. Батько надав прикордоннику власний та закордонні паспорти дитини, свідоцтво про народження сина, дозвіл матері на виїзд дитини та нотаріально посвідчену угоду з матір’ю про здійснення батьківських прав та обов’язків від 25 травня 2022 року.

«В угоді йшлося, що син проживав із батьком, який мав єдиний обов’язок фінансово його утримувати. Прикордонники відмовили у перетині кордону на підставі відсутності у чоловіка підстав для виїзду.

Вони посилалися на укази та закон про мобілізацію та зазначили, що чоловік «не надав необхідних документів для отримання дозволу на перетин кордону». Яких саме документів не вистачало, не уточнюється», – написано у матеріалах скарги до ЄСПЛ.

Чоловік звернувся до Львівського адміністративного суду. Він стверджував, що не було зазначено, які документи він нібито не надав. Паралельно, інший суд зобов’язав матір дитини сплачувати чоловіку аліменти на їхнього сина. Надалі чоловік та його дружина розлучилися.

Історія зі позовом на прикордонників закінчилася тим, що українські суди відхилили позов чоловіка.

«Суд зазначив, що конституційні права громадян на свободу пересування були обмежені ДПСУ відповідно до Указу № 100 від 26.05.2022 р. 64, у зв’язку з введенням воєнного стану та оголошенням загальної мобілізації. Суд встановив, що подані заявником на кордоні документи не свідчать про те, що він самостійно виховував сина», – йдеться в матеріалах справи.

Чоловік наполягав, що будь-яке обмеження конституційних прав має бути встановлено законом, а цього не було у випадку заборони на виїзд з країни.

«Закон про мобілізацію, на який посилаються органи влади, не регулював питання перетину державного кордону та не вказував, які документи потрібні для цього», – вважав чоловік. Він також стверджував, що заборона виїжджати є дискримінаційною, оскільки вона накладається лише на чоловіків.

Втретє чоловік намагався виїхати з сином та 17-річною дочкою у вересні 2022 року. Він надав прикордонникам цілу купу паперів: рішення про розірвання шлюбу, судовий наказ про сплату аліментів матір’ю, довідки з дитячого садка, сімейного лікаря та обслуговуючої компанії, які підтверджують, що син жив з батьком і що саме батько піклувався про дитину. Але й цього разу прикордонникам бракувало паперів, але яких саме – знов було незрозуміло.

Чоловік вчергове пішов до суду, і спочатку отримав рішення на свою користь. Але суд в апеляції вказав, що тільки смерть дружини чи позбавлення її батьківських прав могли бути «доказами того, що заявник сам виховує дитину».

Судимість та зняття з військового обліку
У травні 2022 року Андрій Кузьменко намагався виїхати з України. Він надав прикордоннику закордонний паспорт та військовий квиток із відміткою про зняття з військового обліку як судимого.

«Прикордонна служба не пропустила його через кордон, зазначивши, що він не надав документів, які підтверджують наявність у нього законних підстав для виїзду з країни. Які саме документи зникли – не уточнюється», – йдеться у скарзі до Європейського суду з прав людини.

Через три дні чоловік знов спробував виїхати, тому що отримав робочу візу до Канади. Але його вчергове не випустили. Влітку 2022 року чоловік звернувся до Київського окружного адміністративного суду, але його було ліквідовано. На момент подання скарги до ЄСПЛ рішення він ще не отримав. Проте, чоловік подавав позов до Чернівецького адміністративного суду, але всі українські суди не стали на його бік.

Студент хотів виїхати на навчання

У жовтні 2022 року Кирил Дорондов, студент польського університету, намагався виїхати з України на навчання. Він надав прикордоннику закордонний паспорт, документи, що підтверджують його навчання у Польщі та копію письмової заяви, надісланої до військкомату про надання відстрочки від військової служби. Але на кордоні його «завернули» через те, що і в нього не було необхідних документів.

«Чоловік звернувся до Чернігівського адміністративного суду, посилаючись, зокрема, на те, що жоден із законів не містить заборони на виїзд чоловіків з країни, а встановлення будь-якої такої заборони через підзаконні акти суперечить Конституції», – йдеться у матеріалах скарги до Європейського суду з прав людини.

Суд відмовив йому та пояснив, що він як студент не може бути мобілізований до армії, але це не надає йому права виїзду за кордон. Тобто відстрочка є, але виїхати не можна.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.