19 Липня, 2024 5:12 am

2 лютого: Велике cвято Стpітення Господнє. Основні забоpони цього дня

2 лютого за новим церковним календарем у православних храмах відзначають одне з найважливіших, двунадесятих свят – Стрітення Господнє. У народі – свято Стрітення.

Що потрібно зробити цього дня, заборони, прикмети, а також що відзначають у православній церкві 2 лютого за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

2 лютого 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

2 лютого (15 лютого за старим стилем) – велике свято Стрітення Господнє. У цей час християни згадують події, описані в Євангелії від Луки.

Стрітення відбулося через 40 днів після Різдва Христового – цього дня святий Йосип та Діва Марія, згідно з давнім звичаєм, принесли маленького Ісуса до храму, щоб присвятити сина Богові. Також, за законом Мойсея, як дар вони принесли двох голубів.

Слово “Стрітення” в перекладі зі старослов’янської мови – це “зустріч”. Це означає, що в цей час відбулася зустріч Старого і Нового Заповіту, стародавній світ зустрівся з християнством.

У храмі до сімейства підійшов старий Симеон, який, за переказами, чекав цієї зустрічі 300 років. Симеон знав, що на руках у Марії той самий Месія: якось перекладаючи Святе Письмо грецькою мовою, старець в одній із фраз хотів замінити слово “діва” на “жінка”: “Ось Діва в утробі зачне, і Сина народить”. Тоді йому з’явився Ангел і сказав, що помилки немає – адже йдеться про непорочне зачаття, і Симеон зможе сам узяти на руки Спасителя. Після зустрічі з Ісусом старець зміг покинути цей світ.

Там же, у церкві, була вдова на ім’я Анна, яка розповіла городянам про явлення Месії. В історію обидва увійшли як Симеон Богоприємець і Анна Пророчиця.

Свято 2 лютого за старим стилем – день пам’яті преподобного Євфимія Великого. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 20 січня.

Про що говорять прикмети на 2 лютого

За прикметами дня судять, якою буде весна, у народному календарі 2 лютого – свято Стрітення, час, коли зима зустрічається з весною:

якщо на Стрітення відлига – то і весна буде теплою;
йде сніг – весна буде дощовою і довгою;
хуртовина 2 лютого – до пізньої та холодної весни, а якщо сніг пішов в обід – то буде гарний урожай пшениці;
розгулявся сильний вітер – буде врожай фруктів, а якщо погода спокійна – вродить льон.

У народі є приказка про погоду цього дня: “На Стрітення сонце на літо, зима на мороз”. Але, починаючи зі Стрітення, зима все одно поступово йде на спад, а весна, навпаки – набирає силу.

Що не можна робити 2 лютого

Оскільки Стрітення Господнє – це велике свято, то в цей день є ряд суворих заборон. Що сьогодні не можна робити:

не можна займатися важкою працею;
займатися рукоділлям;
рубати дерева, працювати на городі;
виносити сміття.

Забороняється сумувати, засмучуватися, вдаватися до зневіри, зловживати алкоголем.

Що можна робити 2 лютого

Цього дня бажано піти до храму – там відбуваються святкові літургії – помолитися, освятити свічки та воду. У молитвах до Всевишнього і Діви Марії просять сімейного добробуту, здоров’я, зцілення хворих.

Освячення свічок на Стрітення – це найстаріша традиція. Перед початком літургії відбувається особливий “Чин благословення свічок”: над свічками вимовляють молитву, окроплюють їх святою водою і роздають вірянам. Потім таку свічку запалюють вдома під час молитви. Також на Стрітення освячують воду – у народі її вважають цілющою, нібито вона зцілює від хвороб і пристріту.

2 лютого – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначає Василь.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.