13 Липня, 2024 9:33 am

31 cічня: яке cьогодні цеpковне cвято, з чим слід бути оcобливо обеpежним, щоб не наpобити біди

31 січня за новим церковним календарем православні згадують святителя Микиту, затворника Києво-Печерського.

У народі його називають Микита Пожежник. Про що просять у святого, традиції та заборони дня, а також що відзначають у православній церкві 31 січня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

31 січня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

31 січня (13 лютого за старим стилем) – день пам’яті святителя Микити, затворника Києво-Печерського і єпископа Новгородського.

Микита жив у XI столітті. Він народився в Києві, ще будучи юним прийняв чернечий постриг у Києво-Печерській лаврі. Там вирішив піти в затвор, хоча ігумен і був проти, оскільки Микита був ще дуже молодий і недосвідчений.

Одного разу йому з’явився сяючий гість – його Микита прийняв за ангела. Гість переконав пустельника, що той уже досвідчений і може залишити молитву і починати вчити інших. І Микита раптом почав пророкувати і напам’ять цитувати Старий Заповіт. Водночас Євангеліє він відмовився вивчати.

Києво-Печерські ченці насторожилися – старці зібралися навколо Микити і довго молилися. Силою своєї молитви вони вигнали з ченця його гостя, який виявився бісом. Коли Микита прийшов до тями, то нічого не пам’ятав, забув навіть грамоту. Надалі він вийшов із затвора і вів смиренне життя в молитвах.

Пізніше його поставили єпископом у Новгород, за молитвами святителя не раз відбувалися чудеса. Так, одного разу під час посухи після молитви Микити пішов дощ, іншого разу – припинилася міська пожежа.

Свято 31 січня за старим стилем – день пам’яті святителя Афанасія Великого, архієпископа Олександрійського. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 18 січня.

Про що говорять прикмети на 31 січня

За прикметами цього дня передбачають погоду:

дрова погано горять – буде відлига, а якщо горять яскравим полум’ям – це до холодів;
видно кола на сонці – рік буде врожайним;
горобці утеплюють гнізда – буде холоднеча, а якщо розкричалися ворони – мороз.

У народному календарі 31 січня – свято Микитин день, Микита Пожежник. Так його прозвали тому, що святителя вважають покровителем вогню і пожеж, але він може не тільки запобігти стихійному лиху, а й захистити від посухи.

Що не можна робити 31 січня
Що сьогодні не можна робити:

сваритися, з’ясовувати стосунки – вважається, що за це людину можуть покарати довгою самотністю;
давати і брати в борг гроші;
відмовляти в допомозі.

За народними прикметами цього дня слід бути особливо обережним із вогнем: не слід що-небудь підпалювати, спалювати або обпалювати, щоб не наробити біди, але топити піч можна.

Що можна робити 31 січня

Святий Микита створив чимало чудес, пов’язаних зі зціленням від недуг, очищенням душ від спокуси і поганих помислів. Святому моляться за здоров’я, зокрема, очей, звертаються з проханнями допомогти позбутися спокус і переслідувань, захистити сім’ю від лих і пожеж. Також Микита Печерський вважається заступником скорботних – у нього просять розрадити в печалі, захистити від злих людей, невидимих ворогів.

31 січня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Афанасій, Ілля, Микита, Віктор, Іван.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.