13 Липня, 2024 11:02 pm

18 cічня. Яке cьогодні свято. Що потpібно обов’язково зpобити, щоб не хвоpіти цілий рік

18 січня за новим церковним календарем православні згадують святителя Афанасія Великого, архієпископа Олександрійського. У народному календарі – Афанасів день.

Про його традиції, прикмети та що відзначають у церкві 18 січня за старим стилем – розповідаємо нижче.

18 січня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

18 січня (31 січня за старим стилем) – день пам’яті святителя Афанасія Великого, архієпископа Олександрійського і видатного церковного письменника.

Афанасій народився 297 року в Олександрії. З дитинства він вивчав Святе Письмо. Одного разу він разом з іншими дітьми грався на березі моря: діти-християни вирішили хрестити друзів-язичників.

Афанасій, якого обрали “єпископом”, здійснював хрещення – повторюючи слова, які чув у церкві під час таїнства. За ними з вікна спостерігав патріарх Олександрійський Олександр і велів покликати до себе дітей та їхніх батьків.

Поговоривши, він переконався, що Афанасій провів хрещення за церковним статутом, визнав таїнство дійсним і доповнив його миропомазанням.

Коли Афанасій виріс, то став священиком. Разом із патріархом Олександром він їздив на Перший Вселенський Собор і там виступив зі спростуванням єресі Арія. Пізніше Афанасія обрали на Олександрійську кафедру. Святитель керував Церквою 47 років і за цей час зазнав чимало гонінь від аріан. До наших днів збереглися його твори, коментарі до Святого Письма та життєписи, зокрема, і преподобного Антонія Великого.

Свято 18 січня за старим стилем – Навечір’я Хрещення Господнього або Богоявлення.

Про що говорять прикмети на 18 січня

За прикметами дня судять про погоду надалі та врожай:

вранці сніг – буде гарний урожай хліба та гречки;
мало снігу – буде мало ягід і грибів;
на небі багато зірок – до врожаю пшениці та гороху.
У народному календарі 18 січня – свято Афанасів день.

Що не можна робити 18 січня

Є кілька заборон цього дня – що сьогодні не можна робити:

конфіктувати, особливо з близькими;
відмовляти в допомозі;
засуджувати і пліткувати.

Народні прикмети не радять цього дня вінчатися і справляти весілля – вважається, що шлюб буде недовгим. Не варто починати нові справи і переїжджати на нове місце – це невдалий для цього час.

Також намагалися цього дня не хрестити хлопчиків, побоюючись, що вони почнуть хворіти, хоча Церква не забороняє проводити таїнство хрещення.

Що можна робити 18 січня

Цього дня можна піти до храму, а якщо немає такої можливості, то помолитися вдома. Святого Афанасія просять про прощення гріхів, настанову на шлях істинний, здоров’я, допомогу в боротьбі з епідемією, благополуччя, смиренність і терпіння. Також святому моляться про вирішення будь-яких питань, пов’язаних із вірою.

За старих часів існувала традиція на Афанасія обходити дім зі свічкою і молитвою – так захищали його від усього недоброго. День вважається невдалим для весілля, але хорошим для сватання.

18 січня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем у Афанасія, Сергія, Миколи, Володимира, Вольдемара, Олександра, Михайла, Кирила, Дмитра, Максима, Євгена, Іларіона, Омеляна, Оксани, Ксенії, Марії.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.