24 Липня, 2024 3:34 am

14 cічня! Яке сьoгодні cвято та що в жoдному pазі не можна pобити, щоб не залишитися “на бoбах”

Яке сьогодні свято відзначають віряни, заборони дня і у кого іменини.

14 січня за новим церковним календарем православні згадують святу рівноапостольну Ніну. У народному календарі – Нінин день. Про його традиції, народні прикмети та що відзначають у церкві 14 січня за старим стилем – розповідаємо нижче.

14 січня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

14 січня (27 січня за старим стилем) – день святої Ніни, просвітительки, яка увійшла в історію православ’я тим, що привела народ Іверії до християнства.

Ніна жила наприкінці III-початку IV століть. Народилася вона в Каппадокії, у знатній і благочестивій родині. Батько Ніни був родичем святого Георгія Побідоносця, а її мати – сестрою патріарха Єрусалимського. Коли Ніні було 12 років, її сім’я вирушила до Єрусалима, де батька благословили на відлюдництво.

Мати дівчинки стала дияконисою при храмі Гробу Господнього, а виховувала Ніну благочестива стариця. Дівчина з юності вивчала Святе Письмо, а розповіді стариці про Іверію (нинішню Грузію) збудили в Ніні бажання відвідати країну і розповісти її жителям про Спасителя.

За переказами, у Ніни було видіння – їй з’явилася Матір Божа і вручила їй хрест із виноградних лоз. Коли імператор Діоклетіан почав переслідувати християн, дівчина втекла до Іверії. Там вона скоро стала відомою: за її молитвами відбувалося безліч зцілень місцевих жителів.

Дівчина обійшла весь край із проповідями і навернула в християнство самого царя Мероя. І тоді з Константинополя запросили єпископа і священиків і побудували перший в Іверії храм в ім’я святих Апостолів.

У Грузії святу рівноапостольну Ніну вважають просвітителькою, яка привела країну до православ’я.

Свято 14 січня за старим стилем – Обрізання Господнє та день пам’яті Василя Кесарійського (Великого).

Про що говорять прикмети на 14 січня.

За прикметами дня судять, якою буде погода найближчим часом і врожай:

червоний захід сонця – буде врожай пшениці та гороху;
сніг іде – до багатства, дощ – до неврожаю і нещасть;
відлуння далеко чути – до сильних морозів;
сильний вітер – буде хороший урожай фруктів.
У народному календарі 14 січня – Нінин день, який ще називають “Ніна – обряди худоби”. Цей день традиційно присвячують догляду за домашньою худобою.

Що не можна робити 14 січня
Є кілька заборон цього дня – що сьогодні не можна робити:

лаятися і підвищувати голос;
відмовляти в допомозі та милостині;
ображати кого-небудь і ображатися самому.
Народні прикмети цього дня не радять давати в борг гроші (щоб не залишитися “на бобах”), стригтися і ображати тварин.

Що можна робити 14 січня.

Цього дня можна піти в храм або помолитися святій Ніні вдома. У рівноапостольної Ніни просять позбавити від бід і скорбот, напоумити ворогів. Вважається, що свята допомагає у всіх добрих починаннях і справах.

14 січня добре навести в оселі лад, закінчити розпочаті справи, можна прати і займатися рукоділлям, чим більше зробиш – тим багатшим будеш. Тим, у кого є домашні тварини, як уже говорили раніше, слід приділити їм особливу увагу: почистити хлів, клітки тощо, смачно нагодувати. Вважається, що в Нінин день коров’яче молоко має особливі властивості, тому потрібно випити хоча б трохи молока.

14 січня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем у Марка, Сергія, Павла, Ніни, Степана, Іллі, Андрія.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.