13 Липня, 2024 10:38 pm

Цеpковне свято 9 січня: що в жoдному pазі сьогодні не можна pобити, щоб цілий рік не пpойшов у злиднях

9 січня за новим церковним календарем православні згадують мученика Полієвкта і преподобного Євстратія.

Про традиції дня, його народні прикмети, а також що відзначають у церкві 9 січня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

9 січня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

9 січня (22 січня за старим стилем) – день пам’яті мученика Полієвкта і преподобного Євстратія, чудотворця.

Полієвкт жив у III столітті у Вірменії і був першим мучеником у місті Мелітині. Чоловік був воїном за імператора Декії та постраждав за віру в Христа за імператора Валеріана. У Полієвкта був друг – теж воїн, Неарх, який сповідував християнство. Полієвкт залишався язичником, але вів доброчесне життя. Коли почалися гоніння на християн, Неарх попередив Полієвкта, що скоро вони можуть розлучитися.

Тоді Полієвкт вийшов на міську площу і розірвав на шматки царський указ, що висів там, про поклоніння ідолам, а потім, вибив з рук жерців і самих ідолів, яких вони несли. Тесть Полієвкта, правитель Фелокс, повинен був виконати цей царський указ і тому він жахнувся вчинку зятя і заявив, що тепер той повинен буде померти. Полієвкт попрощався з дружиною і дітьми і пішов на страту.

За рівноапостольного Костянтина в Мелітині було споруджено храм в ім’я святого мученика Полієвкта. За молитвами до святого відбувалося багато чудес.

***

Євстратій був родом із міста Тарса. 20 років він таємно пішов із рідної домівки до Авгарівської обителі (на Олімпі в Малій Азії). Там вів суворе подвижницьке життя, ночами молився, а харчувався лише хлібом і водою. Через деякий час його обрали настоятелем монастиря. За часів правління іконоборця Лева Вірменина преподобний Євстратій переховувався в горах і пустелях, а після смерті царя повернувся в монастир. Помер святий у віці 95 років, а перед смертю дав настанову: думати про майбутнє життя і не прив’язуватися до земних благ.

Свято 9 січня за старим стилем – день пам’яті святого апостола від 70-ти Стефана.

Про що говорять прикмети на 9 січня

За прикметами дня дивляться, якою буде погода надалі:

ворони сидять на верхівках дерев – холоди затягнуться надовго, гуляють по снігу – до потепління;
птахи раптом зникли – піде сніг;
туман цього дня – скоро чекай відлигу.
У народному календарі 9 січня – свято Євстратія. Вважається, що якщо цього дня мороз, то рік буде врожайним.

Що не можна робити 9 січня
У свято є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

лаятися і сваритися один з одним;
ображати близьких, сусідів;
лихословити і пліткувати.

У цей день категорично заборонено байдикувати – покаранням може стати безгрошів’я.

За народними прикметами цього дня також не слід пришивати ґудзики – вважається, що таким чином можна “пришити” старі проблеми.

Що можна робити 9 січня
У святих цього дня просять захисту від життєвих негараздів, швидкого одужання і зцілення від хвороб, а також моляться за тих, хто опинився в полоні.

Цього дня належить зробити прибирання в будинку, зайнятися пранням та іншими господарськими справами. За народною традицією після низки свят також потрібно сходити в лазню – “змити Святки”. Вважається, що після цього всі клопоти будуть легко даватися.

9 січня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Петро, Захар, Пилип, Антоніна.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.