21 Липня, 2024 4:49 am

У кoго мoжуть забpати авто на потpеби ЗСУ: автoмoбільна мобiлiзація в Укpаїні 2023

Автомобільна мобілізація – це практика, яка діє в країні в період воєнного стану. Вважається, що органи можуть задіяти транспорт громадян України для потреб армії.

УНІАН розібрався, як саме проводиться вилучення транспортного засобу у воєнний час.

Як проводиться автомобільна мобілізація в Україні – правила.

На сайті Верховної ради оприлюднено законопроєкт, завдяки якому стає ясно, що таке автомобільна мобілізація, хто і як може її проводити.

У тексті сказано, що вилучення авто на потреби ЗСУ можливе трьома методами:

примусове відчуження;
вилучення;
мобілізація.

При цьому, закон про вилучення автомобіля поширюється тільки на державні підприємства, а транспорт фізичних осіб підлягає або мобілізації, або примусовому відчуженню.

Закон про передачу авто ВСУ – тонкощі і нюанси
Відчуження, вилучення та мобілізація авто в період воєнного стану – це різні поняття, тому важливо розібратися в механіці кожного з них, щоб розуміти правозаконність ситуації.

Примусове відчуження

Примусове відчуження транспорту в умовах воєнного стану регулює Закон України “Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного або надзвичайного стану”.

Цей закон передбачає, що у власника забирають авто і право власності на нього. При цьому, власник транспортного засобу повинен отримати попередню або подальшу компенсацію в повному розмірі, відповідно до вартості автомобіля. Для цього проводиться його оцінка по ринку, складається акт і ставиться підпис. З моменту підписання акта рухоме майно передається державі. Примітно, що документ може бути складений і без присутності власника, як і відчуження його автомобіля.

Примусово відібрати машину може військове командування разом з військовими адміністраціями самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Рішення про відчуження власності має бути узгоджене з обласною, районною або міською адміністрацією, але в місцевості, де ведуться активні бойові дії, це узгодження не є обов’язковим.

У законодавстві чітко позначено, хто саме має право прийняти рішення і визначити, що мобілізація авто відбудеться:

Генеральний штаб Збройних сил України.
Командування об’єднаних сил Збройних сил України.
Командування видів, окремих родів військ (сил) Збройних сил України.
Управління оперативних командувань.
Командири військових з’єднань, частин Збройних сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України.
Військова адміністрація відноситься до військового командування, тому не володіє повноваженнями і не має права віддавати подібні накази.

Мобілізація.

Автомобільна мобілізація в Україні 2023 року регулюється Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Головна відмінність між відчуженням і мобілізацією транспорту – в першому випадку машина “відходить” державі, у другому випадку – ні.

Мобілізувати транспортний засіб можуть представники ТЦК і СП, а також центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки.

Існують ліміти на мобілізацію, встановлені КМУ, але їх немає в публічному доступі – щоб дізнатися ліміт на компанію, потрібно звернутися в адміністрацію. При цьому, автомобільна мобілізація може обійти стороною деяких осіб:

компанії, що виконують мобілізаційні завдання з договорів, укладених з Міністерством оборони України;

компанії, транспортні засоби яких зайняті у виробничому процесі виконання мобілізаційних завдань;

компанії, в яких є висока суспільна потреба;
банки державного сектору.

Для того щоб у компанії не мобілізували транспорт, вона повинна заздалегідь підготувати документ, в якому будуть аргументовані причини необхідності наявності авто і його прямого впливу на допомогу країні в період воєнного стану.

Вилучення

Вилучення авто на потреби ЗСУ у приватної особи проводиться тільки на платній основі – безкоштовно забрати не можна, але існують нюанси:

якщо на території не ведуться бойові дії – проводиться оцінка вартості машини, а власнику виплачується повна сума або компенсація;
якщо на території ведуться бойові дії – авто вилучають, а власник потім звертається до ТЦК із заявою, актом про вилучення майна та висновком про його вартість.

Примітно, що закон про передачу авто ЗСУ не обіцяє швидких результатів – ТЦК спочатку ознайомиться із заявою, потім дасть висновок про виплату компенсації, яка відбувається протягом 5 бюджетних періодів після закінчення воєнного стану. Тобто, свої гроші власник отримає в кращому випадку протягом 5 років після закінчення воєнного стану.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.