25 Травня, 2024 8:35 am

Церковне свято 13 листопада: які подарунки не варто брати цього дня

13 листопада за новим церковним календарем згадують святителя Іоана Златоуста, архієпископа Константинопольського. Кого вшановують за старим стилем, традиції, заборони та народні прикмети цього дня:

13 листопада (26 листопада за старим стилем) – день пам’яті святителя Іоана Златоуста, автора багатьох богословських і аскетичних праць, проповідника і людини, яка відзначилася благими справами.

Святитель Іоан Златоуст жив у IV столітті в Антіохії. Він народився в багатій родині, здобув гарну освіту і якийсь час працював адвокатом. У цей час він і заробив собі славу неперевершеного оратора.

У 25 років Іоан прийняв християнство і охрестився, а потім вирушив у пустелю – пізнавати Боже вчення. Чотири роки провів він у пустелі, два з них – у мовчанні. Повернувшись до рідного міста, прийняв сан священика, став проповідувати, а через 5 років його призначили пресвітером.

За свій талант проповідника святитель і отримав прізвисько Златоуст. Але запам’ятався Іоан Златоуст не тільки своїми проповідями. Святитель займався благодійністю: допомагав будувати лікарні, створював благодійні установи. Архієпископом Константинополя його призначив імператор Аркадій, який відвідував проповіді Іоана.

Хоча незабаром священнослужитель потрапив у немилість до правителя, звинувативши його в жадібності та неповазі до своїх підлеглих. Імператор відправив Златоуста на заслання, де той і помер 407 року.

Поховали його в поселенні Комани (недалеко від Сухума) 407 року, але 438 року на прохання парафіян мощі єпископа перенесли до Константинополя (нині Стамбул). Зараз вони там і перебувають, у соборі Святого Георгія Побідоносця, поруч із мощами Григорія Богослова і Василя Великого.

Свято 13 листопада за старим стилем – день пам’яті Никодима і Спиридона Печерських.

Прикмети на 13 листопада

За прикметами дня орієнтувалися, якими будуть погода найближчим часом і зима:

дрібний дощ – негода затягнеться надовго;
сильний вітер – до похолодання;
зірки яскраві – зима буде без сльоти і сильних морозів;
горобці цвірінькають – до тепла;
снігурі почали співати – скоро будуть морози;
багато листя на деревах – зима буде затяжною.
У народному календарі 13 листопада – свято Іван Златоуст. Вважається, що з цього дня вся природа завмирає і занурюється в сон.

Що не можна робити 13 листопада
У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

лаятися і лихословити – за цими словами Бог не чує молитви;
брехати, пліткувати, розпускати чутки;
відмовляти в допомозі або милостині.
Також вважається, що цього дня категорично заборонено приймати будь-які подарунки як винагороду за свою працю – святитель Іоан був безкорисливою людиною, і всі справи його були благодійними.

Що можна робити 13 листопада

Іоану Златоусту моляться про допомогу в навчанні, просять зцілити від важких хвороб, впоратися з бідністю, а також покарати корисливих людей і ошуканців.

За старих часів цього дня зранку йшли до храму, а після служби ліпили вдома вареники і пельмені про запас. Часто в такому приготуванні брала участь уся сім’я. Вірили, що що більше зліпиш і з’їси вареників і пельменів на Златоуста, то вдалішим видасться рік, хвороби обійдуть стороною, а гроші не покинуть дім.

Також на Златоуста намагалися вирішити справи, пов’язані з поїздками – вважалося, що дорога буде успішною.

13 листопада – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Іван, Герман.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.