21 Липня, 2024 3:59 am

8 лиcтопада! Велике церковне свято: що pобити в цей день, вeликий гpіх

8 листопада за новим церковним календарем відзначають велике свято – Собор Архистратига Михаїла. У народному календарі – Михайлів день.

Традиції та заборони, а також кого вшановують цього дня за старим стилем:

8 листопада 2023 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

8 листопада (21 листопада за старим стилем) – Собор Архистратига Михаїла, якого в Писанні називають “князем”, “вождем воїнства Господнього” і вважають головним борцем проти диявола і беззаконня.

Архангела Михаїла в церкві вшановують двічі на рік: 6 вересня (19 вересня за старим стилем) – Спогад чуда в Хонех, Михайлове чудо, і 8 листопада (21 листопада за старим стилем) – Собор Архистратига Михаїла.

Архангел Михаїл – це головний архангел, ватажок небесного воїнства і один із найбільш шанованих у православ’ї. Ім’я “Михаїл” у перекладі з давньоєврейської мови означає “Ніхто не дорівнює Богу”. Слово “ангел” у перекладі з грецької – “вісник”, а префікс “архі” вказує на більш піднесене служіння порівняно з Ангелами.

Також Архангела Михаїла називають Архистратигом – “главою святого воїнства Ангелів і Архангелів”, він стоїть над усіма Ангелами. Архистратиг узяв на себе місію повалити занепалого ангела Денницю та інших. За переказами, коли Бог створив ангелів, то найближчий до Господа збунтувався, загордившись. І Михаїл повалив його з небес – той став дияволом. Тому в християнській традиції Михаїлу приписується перемога над Сатаною, а також роль судді на Страшному Суді. На іконах Михаїл зображується у вигляді молодого чоловіка в обладунках і мечем або списом, яким він скидає диявола.

8 листопада за новим церковним календарем відзначають Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил. Свято було встановлено в IV столітті на Помісному Лаодикійському Соборі (за кілька років до Першого Вселенського Собору). Цього дня вшановують Архистратига Михаїла та Архангелів Гавриїла (сила Божа), Рафаїла (зцілення Боже), Уріїла (світло Боже), Селафіїла (молитовник Божий), Єгудііла (той, хто прославляє Бога), Варахіїла (Благословення Боже) та Єреміїла (піднесення до Бога). Усі вони зміцнюють віру в Ісуса Христа.

В Україні є сотні храмів на честь Михайла, зокрема, в Києві знаходиться відомий Михайлівський Золотоверхий монастир. Зображення Михайла є на гербі Києва, а на Майдані Незалежності 2002 року встановлено скульптуру Архистратига Михаїла, бо він вважається небесним покровителем Києва.

Свято 8 листопада за старим стилем – день пам’яті священномученика Дмитра Солунського. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 26 жовтня.

Прикмети на 8 листопада

За прикметами дня судять, якими будуть погода і весна:

зоря червона – почнуться затяжні холоди;
потепління – зима буде з відлигами;
день видався сніговий і холодний – і весна такою буде.
У народному календарі 8 листопада – свято Михайлів день. Вважається, що з цього дня потепління можна не чекати до весни.

Що не можна робити 8 листопада
Сенс цього свята – прагнути наблизитися до ангельської чистоти, і чистота має бути насамперед у помислах.

У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

сваритися, з’ясовувати стосунки, особливо з родичами;
заздрити, думати про погане;
скаржитися на долю;
відмовляти в допомозі;
брати в руки гострі предмети, пиляти, рубати тощо – є ризик поранитися.

У Михайлів день не слід працювати, краще всі справи зробити напередодні або відкласти на завтра – працювати в це свято вважається гріхом. За старих часів у цей час намагалися більше відпочивати, щоб набратися сил перед Різдвяним постом.

Що можна робити 8 листопада
Цього дня варто піти до храму або помолитися вдома. До Архангела Михаїла звертаються з молитвами про зцілення від хвороб, просять про захист від темних сил, таємних і явних ворогів, від воєн, несправедливості та стихійних лих. Також Архистратигу Михаїлу моляться ті, хто очікує на рішення суду: на Страшному суді Архангел вирішує, куди відправити людські душі – в пекло чи в рай.

За старих часів цього дня було заведено ходити в лазню, щоб змити всі гріхи. Але ось голову мити не радили – вважалося, що змиєш розсудливість. Добре цього дня запросити в дім гостей.

Молитви до СВ. АРХИСТРАТИГА МИХАЇЛА

1. МОЛИТВА ПРО ЗАСТУПНИЦТВО СВ. АРХИСТРАТИГА МИХАЇЛА
«О грiзний воєводо небесних сил, заступнику наш перед Престолом Владики Христа, мiцний охоронителю всiм людям i мудрий воїне, могутнiй воєводо небесного Царя! Помилуй мене грiшного, що потребую твого заступництва, збережи мене вiд усiх видимих i невидимих ворогiв, найбiльше ж — вiд жаху смертного та збентеження диявольського, i сподоби мене гiдно стати перед Творцем у час Його страшного i праведного Суду.

О всесвятий великий Михаїле Архистратиже, не вiдкинь мене грiшного, що молю про твою допомогу й заступництво i в цьому вiцi, i в майбутньому, але сподоби мене там разом з тобою славити Отця, i Сина, i Святого Духа на вiки вiкiв. Амiнь».

2. МОЛИТВА ПРО ПОБОРЕННЯ СИЛ ДИЯВОЛА ДО СВЯТОГО АРХИСТРАТИГА МИХАЇЛА
«Святий Архангеле Михаїле, найславетніший князю й полководцю ангельських воїнств!

Прийди на допомогу людям, яким загрожують сили темряви. Прийди, адже люди створені за образом Бога; відкуплені життям, смертю і воскресінням Ісуса Христа, Його Сина; призначені бути храмом Святого Духа.

У тобі, святий Михаїле, Церква має свого Захисника й Покровителя. Ти ведеш спасенних до небесного щастя. Проси Бога миру, щоб Він переміг владу сатани – сіяча неспокою і лицемірства, – і не дозволив йому тримати людей в рабстві та шкодити Церкві. Нехай з твоєю допомогою Жінка, одягнена в сонце, Цариця Ангелів, розчавить голову Антихристу й захистить своїх земних дітей від його підступів. Перший захиснику слави Всевишнього!

Занеси наші молитви до Бога і проси Його змилосердитись над нами. Зв’яжи сатану й кинь його в пекельну безодню, щоб він більше не обманював народи. Вчини так, щоб ми все своє земне життя і всю вічність звіщали гасло: «Хто ж як Бог!» Амінь».

3. МОЛИТВА ЗАХИСТУ ДО СВЯТОГО АРХИСТРАТИГА МИХАЇЛА
«Великий Архистратиже Божий, Михаїле, переможцю демонів і бісів, перемагай і знищ всіх цих моїх ворогів – видимих і невидимих. Випроси у Господа Вседержителя ласку: нехай Він спасе, зцілить і збереже мене від всілякої хвороби й недуги, від смертоносної рани і від наглої смерті – сьогодні, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь».

4. МОЛИТВА ДО СВЯТОГО АРХИСТРАТИГА МИХАЇЛА ПАПИ ЛЕВА XIII
«Святий Михаїле-архангеле, допомагай нам у боротьбі, а проти підлості та нечистоти злого духа будь нам захисником.

Хай Бог подолає його,покірно про те просим. А ти, владико небесних громад, диявола та інших злих духів, які для знищення людських душ по цім світі кружляють, силою Бога скинь до пекла. Амінь».

5. МОЛИТВА ПРО ЗАСТУПНИЦТВО ДО СВЯТОГО АРХИСТРАТИГА МИХАЇЛА
«Святий і великий Архангеле Божий Михаїле, несповідимої і пресущної Тройці перший в Ангелах предстоятелю, роду ж людського заступнику і охоронителю, що скрушив з воїнством своїм главу прегордого Денниці на небесах і посоромлюєш злобу і підступи його на землі!

До тебе вдаємося з вірою і тобі молимося з любов’ю: будь щитом непорушним і огорожею твердою Святій Церкві і Вітчизні нашій, захищаючи їх вогняним мечем твоїм від усіх ворогів видимих і невидимих.

Не позбав же, о Архангеле Божий, допомоги і заступництва твого і нас, що прославляємо сьогодні святе ім’я твоє: ми ж хоч і багатогрішні є, але хочемо не в беззаконнях наших загинути, а навернутися до Господа і оживленими бути від Нього на діла благі.

Осяй розум наш світлом лиця Божого, що завжди сяє на вогнеподібному чолі твоєму, щоб ми могли розуміти, що є воля Божа про нас блага і довершена, і бачити все, що нам подобає творити, а що ненавидіти і відкидати.

Зміцни благодаттю Господньою слабку волю і немічну силу нашу, щоб, утвердившись у Законі Господньому, ми перестали перейматися земними помислами і похітливими думками подібно до нерозумних дітей, які скоро гинуть, насолоджуючись красою світу цього, і ради тлінного і земного безумства забувають про вічне і небесне.

Над усім цим виблагай нам з висоти, Господній Архангеле, дух істинного покаяння, нелицемірну печаль у Бозі і скрушення за гріхи наші, щоб останок днів життя нашого ми прожили не в догоджанні почуттям і страстям гріховним, але у виправленні вчинених нами провин зі сльозами віри і сердечного покаяння, подвигами чистоти і святими ділами милосердя.

А коли наблизиться час кончини життя нашого, не залиш нас, Архангеле Божий, беззахисних проти духів злоби піднебесних, які звикли перепони чинити душі людській, що сходить на небо. Щоб, захищені тобою, без перешкод досягли ми преславних осель райських, де немає ні скорботи, ні зітхання, але безкінечне життя, сподобились побачити пресвітле лице Всеблагого Господа і Владики нашого і, впавши зі слізьми біля Його ніг, у радості вигукнули: Слава Тобі, Найдорожчий Визволителю наш, що за превелику любов Твою до нас, недостойних, Ти благозволив послати нам Ангелів Твоїх для спасіння нашого. Амінь».

***

Святий архистратиг Михаїл увійшов в історію спасіння як оборонець Божої правди та поборник диявольських сил. Саме тому він і сьогодні залишається прикладом мужності й непохитності у боротьбі проти зла і будь-якої несправедливості та взірцем здійснення Божої волі у всіх обставинах життя для кожного християнина та християнки. Особливо це стосується кожного із нас, які покликані тримати свій фронт боротьби у цій війні не лише на передовій, але й у власному серці.

***
8 листопада – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають: Марфа, Рафаїл, Михайло, Гавриїл.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.