11 Лютого, 2025 8:33 am

28 cічня. Яке cьогодні свято. Головна забоpона дня. Навіть не думайте це cьогодні pобити, інaкше буде біда

Розповідаємо, яке церковне свято відзначають православні 28 січня за новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.

28 січня за новим церковним календарем православні згадують преподобного Єфрема Сиріна, преподобного Єфрема, Києво-Печерського, єпископа Переяславського і преподобного Єфрема Угрина, Новоторзького.

У народному календарі – Єфремів день. Розповідаємо про традиції, прикмети і заборони цієї дати.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

28 січня (10 лютого за старим стилем) – день пам’яті преподобного Єфрема Сиріна, якого називають учителем покаяння.

Єфрем жив у IV столітті в Месопотамії (нині Ірак). Він походив з сім’ї хліборобів, батьки намагалися виховати його благочестивою людиною, але у Єфрема був важкий характер – він часто влаштовува сварки і навіть сумнівався в промислі Божому, поки з ним не стався один випадок.

Якось Єфрема несправедливо звинуватили в крадіжці овець і посадили до в’язниці, де також сиділи хибно звинувачені люди. Молодий чоловік не міг зрозуміти, чому невинні чекають на суд, але якось уночі почув голос – той велів йому згадати свої ранні гріхи.

Єфрем пригадав і розповів співкамерникам історію, як він випустив із загону чужу корову і її розтерзали звірі.

Інші також почали згадувати свої проступки. Далі сталося несподіване: на суді Єфрема та всіх невинних виправдали, а знайшли справжніх винуватців злочинів.

Молодий чоловік був настільки вражений, що вийшов із в’язниці й вирішив стати відлюдником.

Він пішов у гори, де практично весь час молився і витлумачував священні писання.

Майже 15 років Єфрем провів в учнях у знаменитого подвижника святого Якова, а також довгий час жив у монастирі поблизу міста Едесса в Сирії.

Там він став учителювати, а кожну свою проповідь починав викриттям своїх гріхів.

Преподобний Єфрем став автором багатьох молитов і піснеспівів, які використовуються в церковному богослужінні.

Кожного дня Великого посту читають його покаянну молитву, що закликає до духовного оновлення “Господи і Владико живота мого…”.

***

Преподобний Єфрем Печерський був церковним діячем у XI-XII століттях, єпископом Переяслава і митрополитом Київським.

Сам він був грек за походженням, до того, як постригтися в ченці, працював скарбником і завідував господарством при дворі київського князя Ізяслава I Ярославича.

1056 року з благословення преподобного Антонія Печерського Єфрем постригся в ченці в Києво-Печерському монастирі, чим викликав гнів князя.

Однак пізніше той змінив гнів на милість, але Єфрем вирішив усе-таки поїхати з монастиря.

Він вирушив святими місцями Греції, а в Константинополі списав Студійський статут, який запровадили в Києво-Печерській обителі.

1072 року преподобного Єфрема висвятили на єпископа Переяславського. Він побудував у місті перші кам’яні храми. Після смерті Іоана III єпископа обрали на митрополичий престол.

Єфрем Переяславський також став відомий тим, що заснував лікарняну справу на Русі.

Він розробив монастирський статут, згідно з яким будували громадські лазні, безоплатні лікарні для бідних і мандрівників, стаціонарні відділення для тяжкохворих.

При монастирях існувала ціла мережа лікувальних установ на засадах християнського милосердя, яка служила людям протягом семи століть.

Похований преподобний у переяславській Михайлівській кафедральній церкві, згодом перенесений у Ближні печери Києво-Печерської лаври.

Про що говорять прикмети на 28 січня

За прикметами дня судять, якою буде погода найближчим часом і влітку:

якщо день вітряний – сирим буде весь рік;

ліс почорнів – чекай тепла;

яскраві зірки – до морозу, тьмяні – до тепла;

ясний день видався – літо буде спекотним і сухим.

У народі 28 січня – свято Єфремів день, Єфрем-вітродуй і Запічник. У народі Єфрема асоціювали з домовиком, і цього дня відзначають його “іменини”.

Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 28 січня, як і в інший день, церква не схвалює брехню, лінь, злість, помсту, жадібність, заздрість, відчай. Не слід відмовляти в допомозі, лихословити, лаятися, засуджувати.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами:

вбивати комах у домі – павуків, цвіркунів і навіть тарганів – це вважається поганою прикметою, яка може накликати біди й нещастя. Заборонено також ображати кішок або інших домашніх вихованців.

Що можна робити 28 січня

У православне свято сьогодні добре покаятися у своїх проступках і попросити пробачення в тих, кому завдали неприємностей. Звертаються з молитвами до святих, як до заступників за нас перед Господом. У святого Єфрема просять миру в сім’ї, домі та державі, просять напоумити чоловіків, схильних розпускати руки, звертаються, коли долають злість і гнів.

У народі цього дня заведено пригощати домовика: в старі часи для нього на печі залишали кашу і молоко. Також, щоб догодити домовику, у домі слід було навести абсолютну чистоту та випрати всі речі. За однією з прикмет, якщо після обіду цього дня частіше дивитися в дзеркало, то можна надовго зберегти молодість і красу.

Хто відзначає день ангела 28 січня

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Володимир, Георгій, Єфрем, Ігнатій, Ольга, Федір.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.