21 Січня, 2025 1:58 pm

21 cічня. Яке cьогодні свято. Що в жoдному pазі не мoжна виноcити з дoму

Розповідаємо, яке церковне свято відзначають православні 21 січня за новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.

21 січня за новим церковним календарем православні згадують преподобного Максима, сповідника, а також Ктиторську і Ватопедську ікони Божої Матері.

Розповідаємо про традиції, прикмети і заборони цієї дати.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 21 січня (3 лютого за старим стилем) – день пам’яті преподобного Максима, сповідника і Ктиторської та Ватопедської ікон Божої Матері.

Преподобний Максим народився в Константинополі близько 580 року. Він здобув гарну освіту, був сумлінною людиною, і незабаром став першим секретарем візантійського імператора Іраклія.

Довго жити придворним життям у Максима не вийшло, і він пішов у Хрисопольську обитель (на протилежному березі Босфору – нині Скутарі).

Там прийняв чернечий постриг, а незабаром завдяки своїм чеснотам був обраний ігуменом монастиря.

Трохи пізніше богослови запросили Максима до Олександрії, де проповідник виступив проти єресей монофізитів і монофелітів, а також став ініціатором скликання Латеранського собору, який засудив монофелітство.

Але сталося так, що серед прихильників єресі виявилося багато впливових людей – Максима звинуватили у зраді батьківщині й ув’язнили. Преподобного жорстоко катували, а потім відправили у заслання в Колхіду. Сталося неймовірне: святий, якому відрізали язик і усікли праву руку, знову отримав здатність говорити і писати.

Після себе Максим сповідник залишив велику богословську спадщину.

***

Історія Ктиторської та Ватопедської ікон Богоматері пов’язана з Ватопедським монастирем, що на Афоні.

Ктиторську ікону Божої Матері монастирю на Афоні пожертвував імператор Феодосій Великий – як подяку за те, що його син чудесним врятувався заступництвом Богоматері під час морської бурі біля берегів монастиря.

Коли вже всі думали, що царевич загинув, то випадково знайшли його – він спав на березі під чагарником. На згадку про цю подію монастир і отримав свою назву – Ватопед, що перекладається як “кущ отрока”. Імператор оздобив та збагатив Ватопедський монастир, а подаровану ним ікону назвали “Ктиторською”, тобто на честь ктитора, в перекладі – організатора й оздоблювача (інша назва святині – Віматарісса, або Вівтарниця).

У 862 році, коли араби, що розорили Крит, Сицилію та інші острови, почали наближатися до Ватопеда, ієродиякон прп. Сава Віматаріс сховав Ктиторську ікону і хрест у криницю під помостом вівтаря та поставив перед ними запалену свічку.

Священика повели в полон, з якого він вибрався через 40 (за іншими джерелами – 70) років. Після цього він повернувся на Афон і разом з іншими ченцями став відновлювати монастир. Коли зрушили плиту колодязя, де була захована ікона з хрестом, виявилося, що свічка перед ними горить досі.

Святині перенесли в монастир, а та свічка і зараз незгасимо горить біля святої Ктиторської ікони Богоматері – ченці, додаючи віск, зберігають її таким чином із роду в рід.

***

Чудотворна Ватопедська ікона прославилася 807 року, коли попередила ігумена монастиря, що на обитель збираються напасти розбійники. Якось після утрені ігумен почув від фрески на стіні з зображенням Божої Матері голос. Він сказав: “Не відчиняйте сьогодні брами обителі, але зійдіть на стіни монастирські і розженіть розбійників”.

Ігумен побачив, що лик Богоматері та Немовляти Ісуса пожвавилися, а Немовля простягнуло руку і, закриваючи вуста Матері, сказало: “Ні, Мати Моя, не кажи їм цього, нехай вони будуть покарані”. Але Богоматір, утримуючи руку Сина, знову вимовила двічі ті самі слова. Ченці поспішили на монастирські стіни і відбили напад розбійників.

Ватопедська ікона Богоматері відтоді відома також, як “Відрада”, або “Втіха”, і вважається частково нерукотворною. Під час реконструкції монастиря фреску вирізали зі стіни та одягли в багатий кіот.

Список (копія) цього образу був родинною іконою сім’ї Тупталів – Сава Туптало був сотником війська Запорозького і ктитором Кирилівського монастиря. Його сина, Данила, а в чернецтві – святителя Димитрія Ростовського, ікона супроводжувала все життя, а наприкінці його Димитрій відправив святиню до Києва, в Кирилівський монастир, щоб її встановили над могилою батьків. У ХІХ столітті святиню було втрачено.

У 2023 році на північному фасаді Кирилівської церкви, на тому самому місці, що й у XVII столітті, відновили дві ікони – Ватопедської Богородиці та святого Мелетія Антіохійського.

Про що говорять прикмети на 21 січня

Прикмети цього дня говорять про погоду і врожай:

погода ясна – весна буде погожою;

опівночі крізь хмари видно місяць – у полях буде хороший урожай;

небо вдень чисте – чекай заморозків.

У народному календарі 21 січня – свято Максимів день, Максим-утішитель.

За народними звичаями цього дня чоловікові та дружині потрібно, тримаючись за руки, струсити з дерев іній – вважається, що це принесе в дім щастя.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 21 січня не можна бажати зла, мститися, відмовляти в допомозі, а також лаятися, ображати кого-небудь. Церква засуджує лінь, ненависть, заздрість, жадібність, осуд і відчай.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами:

сваритися, особливо з близькими, і давати в борг сіль – з дому підуть щастя і достаток.

Що можна робити 21 січня

У православне свято сьогодні звертаються до преподобного Максима, як до заступника за нас перед Богом – моляться за заступництво вдів і сиріт, просять утішити в образах, бідах і прикрощах. Також шанують жалісливих людей, які колись прийшли на допомогу.

До образу Ватопедської Божої Матері звертаються з проханнями захистити від стихійних лих, епідемій, допомогти в перемозі над ворогами, зцілити захворювання, позбавити гріховних пристрастей. Молитва будь-якій Богородичній іконі допомагає у здобутті сімейного добробуту, до них звертаються з молитвами за здоров’я і щастя дітей.

У народі вважається, що на Максима потрібно обов’язково зробити якусь добру справу – за добро неодмінно воздасться.

Хто відзначає день ангела 21 січня

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Анна (Ганна), Євген, Іван, Ілля, Максим, Тимофій.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.