7 Липня, 2025 5:40 pm

У чинoвників та пpокурорів маcово забиpають інвaлідність: вони пpодовжують отpимувати рaнні пeнсії та вeликі заpплати

В Україні перевірили 1692 посадовців, які оформили собі інвалідність. Виявилось, що насправді підстав для її надання немає в кожному четвертому випадку (445 скасованих статусів), а ще в 226 випадках змінили групу, йдеться в даних МОЗ.

Серед осіб з фейковою інвалідністю знайшли й прокурорів.

Однак, незважаючи на виявлене порушення та скасування статусу, вони продовжують працювати та отримують і пенсію, і зарплату.

Про те, у кого та як забрали інвалідність після перевірки і чому це ні до чого не призвело, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

МСЕК та інвалідність

Віра Бєлякова очолювала Миколаївську МСЕК до грудня 2024-го. Жінка багато років працювала кардіологом. Ще на початку жовтня 2024-го OBOZ.UA знайшов російський паспорт її сина та його нові квартири в Одесі.

У травні 2023-го вже колишня очільниця комісії купила квартиру за 1,4 млн грн в Одесі і при тому не вказала жодних зобов’язань (кредитів, позик) чи додаткових надходжень (подарованих на квартиру коштів, виграшу). Звідки лікарка взяла майже 1,5 млн грн у 2023-му, якщо в 2022-му вона офіційно не мала жодних заощаджень, – загадка.

Цю загадку вже після публікації OBOZ.UA, у кінці листопада 2024-го, спробувала розгадати СБУ. У Бєлякової вилучили понад 450 тисяч доларів, ювелірні вироби та російський паспорт її сина.

Слідство встановило, що частина майна, зокрема три квартири, була оформлена на її сина начебто для приховування незаконних доходів.

Розслідування справи вже закінчили та направили до суду. Якщо очільників МСЕК залишили без роботи та тепер їм доводиться відповідати на незручні запитання правоохоронців та відвідувати судові засідання, то у тих, хто давав їм хабарі, таких проблем немає.

Наприклад, ще одна голова обласної МСЕК, Хмельницької, – Тетяна Крупа, яка змогла накопичити мільйонні статки, оформила інвалідність цілій низці хмельницьких прокурорів. У результаті ця область стала лідеркою за кількістю прокурорів з інвалідністю (28,9%, тоді як у середньому цей показник складає 5,9%).

У деяких прокурорів інвалідність вже скасували. Наприклад, фейковою виявилась інвалідність Сергія Наконечного, керівника Хмельницької окружної прокуратури. В 2020-му, коли у нього було 18 років стажу, він звернувся за пенсією. Йому відмовили.

Тоді він оформив собі інвалідність, яка дає право отримувати прокурорську пенсію без достатнього стажу. І знову звернувся за пенсією.

Вже у 2024 році перевірка Інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ показала, що насправді у прокурора інвалідності немає. “Усвідомлюючи, що питання визнання інвалідом ІІ групи залежить від прийняття відповідного рішення на його користь медико-соціальною експертною комісією…вирішив звернутися до службових осіб Кам`янець-Подільської міжрайонної медико-експертної комісії комунального закладу охорони здоров`я “Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи”, – йдеться в матеріалах справи.

У березні 2025-го Сергій Наконечний подав декларацію за минулий рік, у якій вказав, що продовжує працювати в прокуратурі.

Минулого року він у середньому, згідно з даними декларації, заробляв 116,6 тис. грн на місяць.

Взагалі минулий рік для родини прокурора був фінансово вдалий. Його дружина Ольга купила автомобіль Porsche Cayenne S E-Hybrid 2019.

Яку машину придбала дружина прокурора

Яку машину придбала дружина прокурора

Що цікаво, в декларації вартість машини вказана в розмірі 950 тис. грн. При тому ринкова ціна на такі авто становить близько 2,5 млн грн. Близько 2 млн грн коштує і Tesla Model X 2021 року, на якій з 2024-го почав їздити сам прокурор.

У декларації вказано, що машина коштує 900 тис. грн, а володіє нею Олександр Даєв. Ймовірно, він може бути родичем родини прокурора, адже ще кілька років тому Наконечний з дружиною жили в квартирі Даєва.

Porsche Cayenne S E-Hybrid 2019 як у прокурора

Porsche Cayenne S E-Hybrid 2019 як у прокурора

Правила досі не змінились: прокурори продовжують отримувати особливі пенсії

Сергій Наконечний, який отримав ранню пенсію завдяки своїй фейковій інвалідності, продовжує отримувати високу пенсію. Минулого року він задекларував від Пенсійного фонду 258 588 грн. Це 21 549 грн щомісяця. Позову Пенсійного фонду проти Наконечного з вимогою повернути надмірно виплачені кошти в судовому реєстрі знайти не вдалось.

Чинна норма дає можливість прокурорам виходити на пенсію навіть не досягши 40-річчя. Якщо у прокурора є інвалідність, йому достатньо мати всього 10 років стажу. В цей стаж можуть порахувати половину періоду навчання в виші. Тобто ледь досягши 30-річчя, прокурори можуть виходити на пенсію.

Минулого року OBOZ.UA писав про десятки таких випадків. Наприклад, прокурор з найбільшою в Україні пенсією Андрій Саханов (працював у Білгород-Дністровській спеціалізованій прокуратурі) також має інвалідність.

Маючи понад 16 років прокурорського стажу (загальна вислуга – понад 22 роки), Андрій Саханов вийшов на пенсію за вислугою років ще у 2010-му. 40-річний правоохоронець отримав пенсію у розмірі 90% зарплати – скористався нормами закону “Про прокуратуру”.

Через кілька років він знову звернувся до суду і цього разу зажадав перерахунку своєї пенсії за іншим законом. Замість 90% зарплати прокурора він попросив перевести його на пенсію по інвалідності (згідно із законом “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”).

Саханов працював військовим прокурором, тож мав право також претендувати й на військову пенсію (хоча перебував у вертикалі прокуратури).

Тільки перевіркою інвалідності змінити ситуацію не вдасться. Необхідно змінювати законодавство: щонайменше заборонити прокурорам одночасно отримувати пенсію за вислугу років та зарплату.

Ба більше, важко пояснити і особливе право прокурора – отримувати надзвичайно ранню прокурорську пенсію завдяки інвалідності. Законопроєкти, які можуть змінити ці правила, вже розроблено.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.