5 Травня, 2025 10:06 am

5 тpавня. Яке cьогодні cвято. Тpи сyворі забоpони дня. Не pобіть цього cьогодні в жoдному pазі

Розповідаємо, яке церковне свято за новим і старим календарем 5 травня.

5 травня за новим церковним стилем згадують мученицю Ірину Македонську, а також чудотворну ікону “Невипивана чаша”.

У народі день прозвали Ірина-розсадниця.

Про його традиції, що не слід робити і яке церковне свято сьогодні за юліанським (старим) календарем – у матеріалі.

Православне свято 5 травня за новим стилем (старий стиль – 18 травня) – день вшанування мучениці Ірини Македонської.

Ірина (в миру – Пенелопа) жила в I столітті, в Македонії. Вона була родом із сім’ї місцевого правителя-язичника Ліцинія, але собі в наставники взяла християнина.

Якось до Пенелопи у вікно залетіли голуб із гілкою оливки, орел із вінком і ворон зі змією. Її наставник пояснив, що голуб може символізувати цнотливість і смиренність, а гілка маслини – Божу благодать, орел із вінком – перемогу над ворогами, а от ворон – страждання.

Те, що птахи залетіли саме до Пенелопи – теж неспроста: їй судилося пізнати смирення, перемогу і страждання та стати нареченою Христовою.

Пенелопа попросила хрестити її та назвалася Іриною. Її батько просив доньку схаменутися, а коли отримав відмову, то велів кинути під копита коней. Але тварини ледь не угробили самого правителя. Тоді Ірина своєю молитвою зцілила батька – він, його дружина і ще кілька тисяч людей увірували в Христа.

Новий правитель міста теж був язичник і наказав кинути Ірину в рів зі зміями за те, що дівчина проповідувала віру в Христа. Ірина провела з гадами 10 днів і залишилася неушкодженою – ці чудеса надихали людей, і вони теж приймали християнство.

Смерть Ірини залишилася загадкою: одного разу в Ефесі вона отримала видіння, що помре, тому пішла в печеру в горах. Коли через кілька днів відкрили печеру, то тіла там не виявили.

***

Ікона Божої Матері “Невипивана чаша” вважається чудотворною – цей образ зцілює людей від пияцтва, наркоманії та інших пристрастей, які можуть зруйнувати життя людини. Ікону радять мати в кожній оселі, де є залежна людина – образ радять ставити праворуч від Спасителя або повісити над ліжком у людини, яка потребує порятунку.

Яке сьогодні церковне свято в Україні – старий стиль

Православне свято сьогодні згідно з колишнім церковним стилем – день вшанування преподобного Феодора Сикеота і святителя Луки.

Що обіцяють прикмети на 5 травня

Цього дня спостерігають за природою, щоб дізнатися про погоду і якого чекати врожаю:

сонячний день видався – літо теж буде теплим;
замовкли птахи – чекай негоду;
блискавка виблискує – капуста цього року буде на славу.

У народі день називають Ірина-розсадниця – сьогодні можна висаджувати розсаду капусти. У народі спостерігають за тим, скільки вона п’є води: якщо багато – до сухого покосу, мало – до мокрого.

Що не можна робити цього дня

Заборони в церковне свято 5 травня: не слід лаятися, провокувати сварки, лінуватися, скупитися, заздрити, пліткувати і засуджувати.

Що сьогодні не можна робити згідно з народними повір’ями: розпускати чутки і плітки – заробиш зубний біль і застуду на губах, залишати брудний посуд – це до розладу в сім’ї, і скаржитися на долю – інакше зовсім відвернеться.

Що можна робити 5 травня

У православне свято сьогодні заведено молитися святій Ірині – у неї просять зцілення від недуг, дати сил побороти спокуси. Дівчата моляться біля образу святої про вдале заміжжя, нужденні люди – про хорошу роботу.

В ікони Богородиці “Невипивана чаша” просять про зцілення від різних залежностей, які гублять душу людини та саму людину. Є багато свідчень того, як віра і молитва перед образом зцілювали від пияцтва, наркозалежності, ігроманії, направляли людину на інший шлях і допомагали змінити життя. При цьому важливо, щоб людина сама хотіла впоратися зі своєю залежністю.

Як уже говорили, на Ірину садять розсаду капусти і пізні огірки. За прикметою, щоб урожай був хорошим, це потрібно зробити рано вранці, коли ніхто не бачить.

Хто відзначає день ангела 5 травня

Іменини сьогодні за церковним календарем святкують Ірина, Яків.

День ангела за старим – у Віталія, Всеволода, Дмитра, Климента, Луки, Платона, Федора.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.