3 Травня, 2025 7:09 pm

3 тpавня! Яке cьогодні cвято. Гoловна забоpона дня. Не pобіть цього сьoгодні в жодному рaзі, бо не буде щаcтя цiлий рiк

Яке церковне свято відзначають віряни 3 травня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.

3 травня за новим церковним календарем вшановують пам’ять преподобного Феодосія, ігумена Києво-Печерського, а також відзначають день пам’яті ікони Божої Матері Успіння Києво-Печерська.

Розповідаємо про традиції, народні прикмети та заборони дати і яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим календарем.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 3 травня (16 травня за старим стилем) – день пам’ятіпреподобного Феодосія, ігумена Києво-Печерського та ікони Божої Матері Успіння Києво-Печерська.

Преподобний Феодосій Печерський – один із родоначальників чернецтва, а історія Києво-Печерської лаври невіддільна від постаті преподобного. Його ім’я стоїть другим після засновника монастиря святого Антонія – за Феодосія Печерського обитель стала осередком благочестя, святості та високої освіченості Стародавньої Русі. Також преподобний Феодосій став другим святим після князів Бориса і Гліба, кого було канонізовано 1108 року.

Жив Феодосій у XI столітті, народився у Васильєві (нині Васильків), під Києвом. Кажуть, що ще в дитинстві він полюбляв ходити до церкви і попросив батьків віддати його для навчання читання священних книг.

Хлопчик рано залишився без батька, а мати не хотіла, щоб він присвятив себе подвижницькому життю. Тож у 24 роки Феодосій таємно залишив дім і прийняв чернецтво в Києво-Печерському монастирі.

Там він багато працював – не цурався найважчої праці, якщо було потрібно – носив воду, рубав дрова, мелив жито. У 1057 році його обрали ігуменом монастиря, але навіть у цьому сані Феодосій однаково брався за найважчу роботу. Слава про його подвиги привела в обитель багато ченців. Коли Феодосій взявся за облаштування монастиря, то запровадив у ньому статут Студійської обителі біля Константинополя.

Великі київські князі, зокрема Ізяслав, приїжджали поговорити з Феодосієм. Він не боявся викривати сильних світу цього і виступав заступником незаконно засуджених – судді переглядали такі справи на прохання ігумена.

Помер преподобний через рік після смерті Антонія – 3 травня (16 травня) 1074 року, не доживши й до 40 років. Поховали його в печері, де він жив. 1091 року мощі святого розшукав преподобний Нестор – їх тоді вже перенесли в Успенський собор Печерського монастиря. Їм приходили вклонитися прочани з усіх куточків Київської Русі.

У смутні часи, коли боялися навали Батия, печерські ченці сховали святі мощі “під спуд” собору, точне їхнє місце знаходження невідоме.

***

3 травня за новим стилем згадують одну з найдавніших святинь – Києво-Печерську ікону Успіння Пресвятої Богородиці.

За переказами Києво-Печерської лаври, цю ікону колись у Влахернському храмі Константинополя сама Богородиця вручила чотирьом будівельникам Успенського собору Києво-Печерської Лаври. У 1073 році вони передали святиню Антонію і Феодосію Печерським.

У XVII-початку XX століть ікона перебувала в Успенському соборі Києво-Печерської лаври – над Царськими вратами. До заступництва Богородиці через Її ікону в Києві вдавалися під час облоги Чигирина турками й татарами 1677 року. В Успенському соборі святиня перебувала до Великої Вітчизняної війни, але 1942 року, під час німецько-фашистської окупації Києва, її передали до Музею західного та східного мистецтва. У січні 1944 року цю ікону та інші святині вивезли до Східної Пруссії. За деякими свідченнями очевидців святий образ загинув у лютому 1945 року біля Кенігсберга.

Список (копія), написаний у першій половині ХІХ століття, знаходиться у Хрестовоздвиженському храмі Києво-Печерської лаври. Ця святиня також є чудотворною.

Яке церковне свято 3 травня за старим стилем

Православне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті чудотворної Кіпрської ікони Богородиці.

У народі 3 травня – свято Марфа Розсадниця, назване так на честь мучеників Марфи і Тимофія, пам’ять яких також відзначають сьогодні. За прикметами цього дня судять, якою буде погода і літо:

зранку роса випала – до гарної погоди, якщо роси немає – буде дощ;
солов’ї співають – друга половина травня буде теплою;
черемха пишно зацвіла – дощів влітку не чекай.

У народі вважають, що цього дня корови дають найсмачніше молоко, тому свято ще називають Марфа Молочна.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 3 травня не слід злословити, скандалити, церква не схвалює злість, помсту, заздрість, жадібність і лінь. Не можна відмовляти в допомозі, якщо є можливість допомогти.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами:

згідно з ними категорично забороняється скандалити подружжю – вважається, як проведеш цей день, таким буде сімейне життя цілий рік. Пролити молоко цього дня – теж до неприємностей.

Що можна робити 3 травня

У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до преподобного Феодосія Печерського, як до заступника за нас перед Господом – просять про здоров’я, про любов до ближніх, допомогу в бідах, невдачах, матеріальних потребах. Також Феодосій Печерський вважається заступником і покровителем ченців.

Перед Києво-Печерською іконою Успіння Пресвятої Богородиці просять благословення в будь-якій справі, захисту від зла і настанови на правильний шлях. Богородиця чує молитви кожного, хто звертається до Неї, але ці прохання мають бути щирими та виходити із самого серця.

За народними прикметами цього дня можна садити розсаду капусти – вважається, що тоді врожай подвоїться. Також сьогодні готують зелений борщ можна з молодою кропивою і належить випити хоча б трохи домашнього молока, смачного і густого.

Хто відзначає день ангела 3 травня

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Петро, Тимофій.

За старим стилем день ангела в Олександра, Гавриїла, Григорія, В’ячеслава.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.