
2 тpaвня. Яке cьогодні cвято. Головна забоpона дня. Не рoбіть цього cьогодні в жoдному pазі
Яке церковне свято відзначають віряни 2 травня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
2 травня за новим церковним календарем згадують перенесення мощей благовірних князів Бориса і Гліба і святителя Афанасія, патріарха Константинопольського і Лубенського чудотворця.
Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим календарем.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 2 травня (15 травня за старим стилем) – день пам’яті святителя Афанасія, патріарха Константинопольського і Лубенського чудотворця. Цього ж дня відбулося перенесення мощей благовірних князів Бориса і Гліба.
Святитель Афанасій Пателарій народився 1597 року на острові Крит, у знатній грецькій родині. Він здобув блискучу освіту, але вирішив відмовитися від світського життя, що і зробив після смерті батька.
Афанасій прийняв чернечий постриг і протягом багатьох років жив на Афоні. Незабаром він став відомим проповідником і богословом, а також створив духовні піснеспіви.
У березні 1634 року влада Османської імперії вигнала патріарха Константинопольського Кирила Першого. На патріаршу кафедру обрали Афанасія. Але, коли Кирило повернувся із заслання, Афанасій залишив свій престол і повернувся жити на Афон.
З 1638 року святитель керував Солунською митрополією. Але османи всіляко утискали церкву в Греції – не було достатньо богослужбових книг, церковного начиння, облачень. Афанасій вирушав не раз у поїздки, щоб отримати допомогу для церкви.
Після однієї з таких він дорогою назад захворів і був змушений зупинитися в Преображенському Мгарському монастирі міста Лубни (Полтавська область). Там він написав заповіт і через кілька місяців помер.
1662 року святителя Афанасія прославили у лику святих – день його пам’яті встановили 2 травня, у день пам’яті його тезки, святителя Афанасія Великого.
Мощі святого патріарха Афанасія, які прославилися численними чудесами і знаменнями, перебувають у Харкові, в Благовіщенському кафедральному храмі.
***
Борис і Гліб (у хрещенні Роман і Давид) – молодші сини великого київського князя Володимира Красне Сонечко, а також брати Ярослава Мудрого і Святополка Окаянного.
Борис народився 986 року, Гліб – 990-го. Від батька молоді князі отримали землі: Борису дали в княжий уділ Ростов, а Глібу – Муром. Як і батько, брати вели благочестивий спосіб життя, знали Святе Письмо, але стали жертвами міжусобиці. 1015 року князь Володимир покликав Бориса до Києва і довірив йому свою дружину – Борис вирушив у похід проти печенігів. У цей час Володимир раптово помер. У Києві залишив його старший син, Святополк – він побоювався, що Борис претендуватиме на княжий престол. Але Борис сказав, що не воюватиме за владу і розпустив військо. Святополк не повірив і підіслав до брата вбивць – Бориса вбили під час ранкової молитви.
Розправився Святополк і з братом Глібом, який вважав за краще померти, але не піднімати руки на брата. Борис загинув у віці 29 років, Глібу було 25 років.
Через кілька років інший син Володимира, князь Ярослав, розбив дружину Святополка, і той утік до Польщі. Ярослав побудував у Вишгороді біля Києва храм на честь убитих братів і переніс туди їхні мощі.
Благовірні князі Борис і Гліб – перші канонізовані святі. Їх називають князями-страстотерпцями, оскільки вони загинули не за віру, а за те, що проявили беззлобність і виконували Божі заповіді. Їхні мощі вважаються чудотворними – відомо шість випадків зцілення на їхній могилі.
Яке церковне свято 2 травня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті преподобного Іоанна
Про що говорять прикмети на 2 травня
У народі 2 травня – свято Бориса і Гліба. Прикмети дня говорять про те, якою буде погода в травні та влітку:
спекотне сонце сьогодні – погода встановиться гарна;
день вітряний і холодний – буде прохолодним усе літо;
шалено красивий захід сонця – до сухого і спекотного літа;
збирається гроза – чекай негоду на кілька днів.
2 травня слухають, чи не чути спів солов’я: якщо він заспівав, то літо настане раніше календаря.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 2 травня церква, як і в будь-який інший день, не схвалює сварок, конфліктів, жадібності, лінощів, заздрості. Не слід відмовляти в допомозі, якщо є можливість допомогти.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не радять цього дня давати гроші в борг – можна відігнати удачу від того, хто дає.
Що можна робити 2 травня
У православне свято сьогодні звертаються до святих Бориса і Гліба – моляться про одужання від хвороб, особливо від сліпоти і хвороб ніг, просять приборкати ворожнечу і злість, допомогти захисникам України в їхній нелегкій праці, а також моляться про мир.
Святителя Афанасія шанують як Лубенського чудотворця і цілителя та покровителя Харкова, до святого звертаються з проханнями зцілити від хвороб і вберегти місто і весь народ землі Слобожанської від усіляких бід і напастей.
Народні прикмети радять цього дня, підмітаючи в домі, мести не до порога, а від порога до центру, щоб зберегти достаток і благополуччя.
Хто відзначає день ангела 2 травня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Афанасій, Борис, Гліб, Зоя, Михайло, Роман, Давид.
За старим стилем день ангела в Антона, Віктора, Георгія, Дмитра, Івана та Семена.
Comments (0)