25 cічня. Яке cьoгодні пoдвійне cвято. Три cуворі забоpони дня. Не pобіть цього
Розповідаємо, яке церковне свято відзначають православні 25 січня за новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
25 січня за новим церковним календарем православні згадують святителя Григорія Богослова, архієпископа Константинопольського, а також вшановують образ Божої Матері – ікону “Утамуй мої печалі”.
У народному календарі – Григоріїв день. Розповідаємо про традиції, прикмети і заборони цієї дати.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
25 січня (7 лютого за старим стилем) – день пам’яті святителя Григорія Богослова, якого вважають одним із отців церкви, та ікони Божої Матері “Утамуй мої печалі”.
Григорій Богослов народився 329 року, в провінції Каппадокія (зараз це Туреччина). Виховувався він у християнській знатній родині, навчався в Афінах – там познайомився з майбутнім святителем Василем Великим і кілька років жив у його обителі. Повернувшись додому, Григорій прийняв сан священика, хоча сам цього не хотів, але батькові не став заперечувати. Після смерті батьків Григорій сильно захворів – у його оточенні думали, що він не одужає. Але священик вижив і знову усамітнився у своїх молитвах. Незабаром також помер його друг – Василь Великий.
Григорій вирушив до Константинополя (нині Стамбул) на прохання місцевих жителів, щоб допомогти їм відстояти релігію в супротивників християнства. Цій боротьбі Григорій присвятив частину свого життя, після повернувся в Назіанз і очолив там паству.
Останні роки святитель багато писав – його спадщина вважається надбанням православ’я. Загалом Григорій створив 243 послання, 507 духовних віршів і 45 проповідей, серед них – автобіографічні твори “Про долю”, “Про страждання моєї душі”, які вважаються літературними пам’ятками. Церква вшановує Григорія під ім’ям Богослов – це ім’я раніше було дано лише улюбленому учневі Христа Іоанну Богослову.
***
Ікона Божої Матері “Утамуй мої печалі” стала відома в XVIII столітті. Згідно з переказами, одна тяжкохвора жінка уві сні отримала знамення, що отримає зцілення від однієї ікони – цей образ їй теж з’явився уві сні.
Ікону, яка знаходилася в містечку Шклові Могильовської губернії, 1640 року до Москви привезли козаки. Хвора попросила звезти її в храм з іконою. Коли вона побачила образ, то перехрестилася, хоча до цього практично не могла поворухнути рукою.
Потім жінка і повністю зцілилася, а додому вже повернулася без сторонньої допомоги. З того часу образ стали шанувати як чудотворний.
На іконі Богородиця тримає Немовля Христа, у якого в руках сувій зі словами: “Суд праведний судіть, милість і щедроти творіть кожному щирому своєму; вдовицю і сиру не гвалтуйте, і злобу брату своєму в серці не творіть”.
Богородиця схилила голову на ліву руку, ніби прислухається до молитов.
В Україні чудотворний список ікони, написаний ченцями на Афонській Горі, перебуває у Свято-Георгіївському монастирі в селищі Городниця (Житомирська область).
Про що говорять прикмети на 25 січня
У народі 25 січня – свято Григорій-весноуказатель або Григорів день. За його прикметами судять про погоду:
який день до полудня – такою буде перша половина зими, що залишилася;
синиці співають – будуть морози;
сильний снігопад – до ранньої осені.
Григорів день здавна вважається сімейним, у цей час заведено ходити в гості до рідних і близьких.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 25 січня не слід лихословити, лаятися, бажати зла, ображати й ображатися.
Церква не схвалює плітки, осуд, лінь, жадібність, заздрість, відчай. Не можна мстити, відмовляти тим, хто просить про допомогу.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: хвалитися своїми заслугами і добрими справами, особливо обережним цього дня потрібно бути зі словами, особливо поганими – сказане може збутися, також не варто ділитися планами.
Що можна робити 25 січня
До святителя Григорія звертаються у важкі моменти, просять зміцнити здоров’я і дух, допомогти у вихованні дітей, вважається, що святий сприяє фінансовому благополуччю тих, хто звик працювати.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до Богородиці – перед іконою “Утамуй мої печалі” просять про своє здоров’я і здоров’я близьких, про можливість стати матір’ю.
Цього дня заведено таємно робити благі справи – все зроблене повернеться в більшому обсязі.
Хто відзначає день ангела 25 січня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександр, Дмитро, Анатолій, Степан, Василь, Григорій, Петро, Віталій.
Comments (0)