1 Листопада, 2024 8:18 am

1 лиcтопада. Яке cьогодні велике свято, про що пpосять у cвятих цього дня

Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 1 листопада за новим і старим стилем, які заборони дня, у кого іменини.

1 листопада за новим церковним календарем згадують братів Косму і Даміана Асійських, яких називають “безсрібниками”. Про традиції та прикмети 1 листопада і яке церковне свято сьогодні відзначають у церкві за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше.

Але частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Православне свято 1 листопада за новим церковним календарем (14 листопада за старим) – день пам’яті святих Косми і Даміана Асійських, які знали медицину, володіли даром чудотворення і могли вилікувати від найважчої хвороби.

Косма і Даміан жили в II-III столітті, в Малій Азії. Вони рано залишилися без батька, їх виховала мати в християнських традиціях. Брати мали схильність до лікування, тому їх відправили навчатися медицини. Також Косма і Даміан володіли даром чудотворення: за допомогою молитви вони могли зцілити навіть від тяжкої хвороби. При цьому грошей за це не брали, бо дотримувалися заповіді Христа – “Даром отримали, даром давайте”, тому люди прозвали їх безсрібниками.

За переказами, брати якось вилікували жінку, від якої відмовилися лікарі. На знак подяки вона принесла Даміану три яйця – і вмовила їх узяти в ім’я Святої Трійці. Косма дізнався про це і розгнівався, що брат узяв плату. Причому настільки сильно засмутився, що заповів поховати його окремо.

Косма помер перший, а коли помер Даміан, то люди стали думати, як же ховати – разом чи порізно. У той момент, за переказами, сталося диво: верблюд раптом заговорив і сказав, що ховати слід разом, оскільки Даміан прийняв дар із шанування Святої Трійці.

Яке церковне свято 1 листопада за старим стилем

За старим стилем – день пам’яті пророка Іоїля, святого мученика Уара і з ним семи вчителів християнських, а також блаженної Клеопатри та сина її Іоанна.

Про що говорять прикмети на 1 листопада

За прикметами дня орієнтуються, якою будуть зима і весна:

сльота і багнюка – справжня зима почнеться через 4 тижні;
птахи летять високо – снігу буде багато, а якщо низько – опадів не буде;
холод і сніг цього дня – до пізньої і холодної весни.

У народі день 1 листопада прозвали Кузьминки Осінні. Його відзначають двічі на рік – влітку, 1 липня, і восени, 1 листопада. Це свято ще називають “Бабин день”, коли вшановують берегинь домашнього вогнища.

Що не можна робити сьогодні, 1 листопада

У церковне свято 1 листопада, як і в інший день, церква не схвалює сварок і лихослів’я, пліток, осуду, наклепу, жадібності, заздрощів і ліні.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: відмовляти в милостині та допомозі, вдаватися до зневіри й смутку, також слід особливо обережними бути в питаннях із грошима і не допускати безглуздих витрат, подібне марнотратство може призвести до злиднів.

Що можна робити 1 листопада

У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святих Косми і Даміана, яких вважають покровителями лікарів. За переказами, брати зцілювали не тільки людей, а й тварин, тому їх також вважають заступниками домашньої живності та птиці. Святим моляться про здоров’я, про зцілення від різних хвороб, просять про щасливе подружнє життя, незаміжні дівчата – про надійних чоловіків, а також про допомогу в навчанні.

У народі на Кузьминки завершували молотьбу, а господині готували кашу із зерна нового врожаю і пироги.

Хто відзначає день ангела 1 листопада

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Кузьма, Єлизавета, Яків, Давид, Іван, Адріан, Петро, Олександр, Денис, Федір.

За старим стилем день ангела у Петра, Миколи, Івана, Михайла, Дмитра, Павла, Фелікса, Сергія, Леоніда.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.