23 Листопада, 2024 5:41 pm

25 жовтня. Яке свято cьогодні. В жодному разі не pобіть цього сьогодні та кого пoминають за стаpою традицією

Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 25 жовтня за новим і старим стилем, що можна і не можна робити, у кого іменини.

25 жовтня за новим церковним календарем згадують мучеників Маркіяна і Мартирія, а також преподобних Мартирія, диякона і Мартирія, затворника, Києво-Печерських.

Про традиції та прикмети 25 жовтня і яке церковне свято сьогодні відзначають у церкві за старим стилем – у матеріалі.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше.

Але частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 25 жовтня за новим церковним календарем (7 листопада за старим) – день пам’яті мучеників Маркіяна і Мартирія, які постраждали за християнську віру в IV столітті, а також преподобних Мартирія, диякона, і Мартирія, затворника, Києво-Печерських, у Дальніх печерах.

Мартирій і Маркіян жили в IV столітті і служили в головному соборі Константинополя. Маркіян був читцем, а Мартирій – іподияконом, також вони були помічниками – нотаріями, тобто секретарями, патріарха Павла Сповідника. Коли єретики-аріани вбили Патріарха і його кафедру передали єретику Македонію, то почалися гоніння на християн.

Маркіян і Мартирій постраждали одними з перших. Спочатку їх намагалися лестощами, золотом і високими посадами переманити на бік єретиків. Але коли зрозуміли, що зусилля марні, служителів Церкви Христової стали лякати розправою. Маркіян і Мартирій залишилися вірні вченню Ісуса Христа, за що їх публічно стратили. Пізніше, за велінням святого єпископа Іоанна Златоуста, мощі святих перенесли в спеціально побудовану церкву.

***

Про житіє преподобного Мартирія, диякона, збереглося небагато відомостей. Відомо, що він жив у XIII-XIV століттях, служив у Києво-Печерській лаврі. За свою велику чистоту і постницькі подвиги отримав дар чудотворення від Бога. Усі, за кого молився Мартирій, Господь милував, і кожен отримував те, про що преподобний просив. Також святий умів виганяти з людей бісів. Похований преподобний у Дальніх печерах Києво-Печерської лаври.

Преподобний Мартирій затворник також жив XIII-XIV століттях. Про його життя і подвиги відомо досить мало. Уперше святого згадали у списку тих, хто спочиває в Дальніх печерах Києво-Печерської лаври, 1795 року – “преподобний Мартирій, що спочиває в затворі”.

Пам’ять святих Мартиріїв святкують 25 жовтня за новим стилем, у день святого мученика Мартирія.

Яке церковне свято 25 жовтня за старим стилем

За старим стилем – день пам’яті мучеників Прова, Тараха і Андроніка Аназарвських, а також Єрусалимської ікони Божої Матері.

Про що говорять прикмети на 25 жовтня

За прикметами дня можна дізнатися, якими будуть погода, зима і врожай:

туман вранці – можна чекати потепління;
грім цього дня – зима буде сніжною і теплою;
на небі багато зірок – до врожаю гороху;
зірки яскраві – скоро буде мороз, а якщо тьмяні – тепло.

У народному календарі 25 жовтня – свято Дідівські плачі, день, коли вшановують померлих родичів. У народі помічають, що в цей час може піти дощ або сніг – кажуть, що це природа плаче за тими, кого вже немає в живих.

Що не можна робити сьогодні, 25 жовтня

У церковне свято 25 жовтня, як і в інший день, церква не схвалює сварок, лихослів’я, пліток, осуду і наклепу, лінощів і виступає проти жадібності, заздрості, помсти, відчаю.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: забороняється відмовляти в допомозі та милостині, голосно сміятися, веселитися, влаштовувати гучні вечірки, а також погано згадувати про померлих.

Що можна робити 25 жовтня

У молитвах до святих на православне свято сьогодні просять про зміцнення віри, зцілення від тяжких хвороб, підтримки і поради у важких ситуаціях. Також святі Маркіян і Мартирій вважаються покровителями юристів і нотаріусів.

За народною традицією 25 жовтня в старі часи була традиція йти на цвинтар, щоб пом’янути померлих родичів і близьких і напередодні зими привести їхні могили до ладу. Доброю справою вважається прибрати на хоча б одній чужій занедбаній могилі. Вдома можна запалити свічку і помолитися за померлих, якщо є можливість – подати милостиню або допомогти нужденним.

Хто відзначає день ангела 25 жовтня

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Афанасій, Валеріан, Валерій, Матрона.

За старим стилем день ангела у Яна, Тараса, Остапа, Миколи, Макара, Івана, Дениса, Богдана, Олександра, Домініки.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.