26 Грудня, 2024 7:04 pm

10 липня – Антонія Громоносця. Що гріх робити в це велике свято

Яке церковне свято відзначають 10 липня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

10 липня за новим церковним календарем православні віряни згадують преподобного Антонія Печерського. У народі день прозвали Антоній Громоносець.

Про традиції та прикмети 10 липня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

10 липня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

10 липня за новим церковним календарем (23 липня – за старим) – день пам’яті Антонія Печерського, засновника Києво-Печерської лаври.

Антоній Печерський народився в місті Любеч, недалеко від Чернігова, 983 року. У “Повісті минулих літ” сказано, що звали його в миру Антипа. В юності він вирішив присвятити життя Богу і вирушив на Афон. Там він провів кілька років і в одному з монастирів прийняв чернечий постриг з ім’ям Антоній. Пізніше ігумен монастиря, якому було явлення, відправив Антонія додому – щоб той поширював християнську віру на рідній землі.

Антоній повернувся до Києва, обійшов обителі і, не вибравши жодної, оселився в печері на Берестовій горі біля Дніпра. Але коли після смерті князя Володимира Великого почалася боротьба за владу, Антоній знову пішов на Афон, а повернувся, коли на престолі став Ярослав Мудрий, а митрополитом – місцевий монах Іларіон. Антоній знову оселився в печері, ходив у грубій “волосяниці”, їв лише рослинну їжу. Незабаром слава про ченця дійшла до Києва та інших міст – до Антонія почали приходити по благословення і пораду, і поступово навколо нього почали збиратися послідовники.

Першими учнями Антонія були Никон і Феодосій, а коли їх стало 12, вони викопали велику печеру з келіями та церквою і стали там жити.

Це був початок Києво-Печерської Лаври. Антоній залишив із ченцями ігумена, а сам пішов у нову печеру і став жити як затворник. Але і там до нього стали підселятися послідовники – так з’явилися Ближні і Дальні печери.

Відомо, що Антоній брав участь у політичному житті, підтримував князя Святослава Ярославича в його боротьбі за престол із князем Ізяславом Ярославичем.

У свій час, коли було повстання киян, обурених правлінням Ізяслава, Антоній жив у Чернігові, де на Болдиній горі почав будівництво печерного монастиря.

Останні роки Антоній провів у Печерському монастирі – там 1073 року він розпочав будівництво собору Успіння Пресвятої Богородиці. Помер святий у 90 років. Його мощі перебувають у печері, де він жив. Відомо, що Антоній Печерський мав дар прозріння і чудотворення, він міг передбачати події та зцілював хворих.

Церковне свято 10 липня за старим стилем

10 липня за старим календарним стилем – день пам’яті преподобного Самсона. Також за старим стилем до 11 липня триває Петрів піст 2024.

Про що говорять прикмети на 10 липня

За прикметами дня судять про погоду:

роси немає зранку – чекай увечері дощу;

сильний грім чути цього дня – буде сильна злива, а якщо грім глухий – затяжний і тихий дощ;
на верхівці берези пожовкло листя – до ранньої осені.
У народному календарі 10 липня – свято Антоній Громоносець. Помічено, що цього дня часто бувають грози.

Що не можна робити 10 липня

10 липня церква виступає проти лайки, сварок, лихослів’я, злості, жадібності, наклепу, пліток і зневіри. Не слід відмовляти в допомозі тому, хто просить про неї.

Народні заборони цього дня пов’язані з водою – не можна кидати у воду сміття і лаятися біля води.

Також у це свято не перуть і не прибирають, не можна стригтися. Забороняється носити брудний одяг – це до хвороб, і не варто розповідати про свої плани – нічого не вийде. День Антонія в народі називають “караючим святом” – вважається, що тих, хто порушує заборони, святий карає вогнем.

Що можна робити 10 липня

До преподобного Антонія звертаються з молитвами про мир, просять у святого зцілення від недуг, розради в печалі. Перед молитвою потрібно вмитися – вважається, що вода цього дня має особливу силу.

У народі вважають, що на Антонія потрібно обов’язково викупатися і надягти чистий одяг – це захистить від хвороб на цілий рік. День сприятливий для риболовлі.

10 липня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександр, Андрій, Іван, Кирило, Михайло, Панкрат, Федір.

За старим стилем іменини у Володимира, Георгія, Єгора, Івана, Самсона, Юрія.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.