17 Січня, 2025 11:39 pm

Наїлися “руccкого міpа”: колабоpанти під виглядом укpаїнських бiженців маcово “атaкують” ЄС, але ними вже зацiкавилися спецcлужби

Після того як частина території нашої країни була окупована російськими загарбниками, там залишилися жити як українці, які фактично стали заручниками, так і ті, хто з нетерпінням чекав на прихід рф.

Останні жваво кинулися оформлювати громадянство держави-агресора та позбавлятися українських документів. Проте не всі. Згодом частина колаборантів опинилася під виглядом українських патріотів у Польщі, Німеччині, Канаді та навіть США.

І зараз така втеча набирає обертів.

Очікування VS реальність

Першими всі “принади” життя під контролем окупантів відчули на собі мешканці частини Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим.

Саме ці регіони ще у 2014 році були окуповані “іхтамнєтами”. Але якщо кримчани до повномасштабного вторгнення не мали особливого уявлення, що таке обстріли, то жителі Донбасу вже давно відчули на собі війну.

Одним із форпостів (у тому числі ідеологічних) для російських окупантів став Донецьк. “Ждунів” із так званої “ДНР” Москва дуже довго годувала обіцянками “зробити росією” і роками водила за ніс. А після того, як “приєднання” все ж таки відбулося, зрадники України розраховували на швидкі “мегазміни”.

Наприклад, донеччан дістало те, що місто з красеня-мільйонника перетворилося на зубожілого “бідного родича”. З розграбованими заводами, інфраструктурою, що руйнується, відсутністю нормальної роботи і дуже низькими зарплатами. Ті, хто так чекав “русскій мір”, вірили, що тепер все точно зміниться і тут буде “справжня росія”. Проте вийшло інакше.

“Перед початком повномасштабного вторгнення росії в Україну окупанти провели насильницьку мобілізацію: тоді були найжорстокіші облави на вулицях і рейди по домівках. Вигребли практично всіх чоловіків, а потім із гвинтівкою Мосіна кинули на фронт. За два з лишком роки війни – дуже багато загиблих, та й життя погіршилося. Так, старим, відверто кажучи, стало трохи краще – російські пенсії вищі за “днрівські”, але більшості, працездатному населенню – анітрохи. Плюс до всього багато чоловіків перейшли на нелегальне становище, тобто ховаються від мобілізації. Частина змогла виїхати за кордон”, – поділився співрозмовник OBOZ.UA в окупованому обласному центрі.

За його словами, думати, ніби всі вони противники росії, – помилково: “Вони просто не хочуть воювати і не хочуть вмирати. Частина з них поодинці або з сім’ями виїхали до рф, бо інакше ніяк, а потім уже в інші країни – де їм не загрожувала мобілізація. Залишатися в росії було небезпечно.

Це була перша хвиля біженців із окупованих територій переважно до країн Європи.

Маскування під патріотів.

Фішку з тим, що треба прикинутися патріотами України, колаборанти зрозуміли дуже швидко. У 2022 році дуже багато країн кинулися допомагати Україні, біженців забезпечували безкоштовним житлом, одягом, найнеобхіднішим і, що дуже важливо, платили допомогу. Про такі суми в євро мешканці окупованої частини Донбасу могли лише мріяти. І це виявилося їхнім шансом, яким вони й скористалися.

Співрозмовник OBOZ.UA в українській розвідці стверджує, що виїжджали навіть дружини з дітьми тих, хто служить у російських окупаційних військах.

“Це найбільш хитрі. Жінки не світилися в соціальних мережах, максимум постили квіточки та привітання зі святами. Тобто їхні проросійські погляди не побачиш. А оскільки жінки залишилися майже без засобів для існування після того, як їхні чоловіки вирушили служити, то і знайшли такий вихід. Однак це невеликий відсоток колаборанток, більшість все ж таки бояться виїжджати”, – каже офіцер.

Ті, хто виїхав з окупованої території, побоюючись проблем, різко перетворилися на патріотів України. І навіть незнання української мови не стало на заваді – у тих же країнах Балтії добре знають, що Крим, Донецька та Луганська області переважно російськомовні.

Причому дійшло того, що виїжджали навіть ті, хто безпосередньо працював на окупаційну владу. Наприклад, кримський колаборант Максим Доненко. До 2014 року він працював у Міністерстві освіти та науки АРК. А коли півострів захопила Росія, то продовжив працювати у сфері освіти, але вже на окупантів, які довірили йому високу посаду.

Наїлися "русского міра": колаборанти під виглядом українських біженців тікають у ЄС, але ними вже зацікавилися спецслужби

Доненко очолив “Центр оцінки та моніторингу якості освіти” у Сімферополі. Фактично той самий центр, який організовував та контролював складання іспитів школярами за російською програмою. Там, де “Крим – це росія”, де “України як держави ніколи не існувало” тощо.

Як і багато інших колаборантів, Максим зберіг українські документи. Найімовірніше, саме з ними він і вирушив до Канади під виглядом біженця, разом із дружиною та донькою. Тепер вони мешкають у Вінніпезі.

Але колаборанти переважно виїжджали (і виїжджають) до Європи – до тих країн, де, на їхню думку, найпривабливіші умови для українських біженців. І незважаючи на те, що у 2024 році в деяких країнах ситуація змінилася, допомогу почали урізати, зараз з окупованої території України почалася нова хвиля втечі.

За словами співрозмовниці OBOZ.UA в окупованому Мелітополі, через близькість міста до зони бойових дій частина місцевих колаборантів зараз готується до переїзду в країни ЄС.

“Виїжджати, зрозуміло, будуть через Росію, але залишатися там не хочуть, щоби не відправили воювати. Адже всі вони отримали паспорти рф. Деякі не збираються залишатися за кордоном назавжди – планують пересидіти”, – каже жінка.

За її словами, з виїздом особливих проблем немає: “Хіба що дорога буде довгою. А так все реально. Жодної ізоляції, як хтось може подумати, немає. Комфортабельні мікроавтобуси щодня курсують різними напрямками. Головне, щоб були українські документи, а також гроші, – і можеш поїхати куди завгодно.

Наїлися "русского міра": колаборанти під виглядом українських біженців тікають у ЄС, але ними вже зацікавилися спецслужби

За даними джерел OBOZ.UA, зараз активізувався виїзд і з окупованої частини Донецької області, де точаться гарячі бої, а також із Криму – на півострові стає дедалі неспокійніше.

Станом на сьогодні в ЄС тимчасовим захистом користується понад чотири мільйони громадян України. Скільки з них реально потребують допомоги, а не маскуються під патріотів – не скаже ніхто.

Небезпека в тому, що серед колаборантів, що переїхали за кордон, може бути агентура російських спецслужб.

За словами нашого співрозмовника у розвідці, висока ймовірність, що згодом вони почнуть виконувати ті чи інші завдання ворога зі збору інформації – наприклад, про шляхи постачання військової допомоги Україні тощо.

І це додає головного болю вже європейським спецслужбам, які зараз тісно працюють над цією проблемою разом із українськими.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.