15 Січня, 2025 3:27 pm

З якими хвоpобами звiльняють від мoбiлізації — повний пеpелік

Вер­ховна Ра­да Ук­ра­їни увось­ме ух­ва­ли­ла про­дов­ження во­єн­но­го ста­ну та за­галь­ної мо­бі­лі­за­ції ще на 90 діб — до 13 трав­ня 2024 ро­ку. У цей пе­рі­од всі чо­ло­ві­ки при­зов­но­го ві­ку, які за рі­шен­ням вій­сько­во-лі­карсь­кої ко­мі­сії виз­на­ні при­дат­ни­ми до вій­сько­вої служ­би, мо­жуть от­ри­ма­ти мо­бі­лі­за­цій­не роз­по­ряд­ження.

Але згід­но зі ст. 23 За­ко­ну Ук­ра­їни № 3543-XII Про мо­бі­лі­за­цій­ну під­го­тов­ку та мо­бі­лі­за­цію та До­дат­ку 1 По­ло­жен­ня про вій­сько­во-лі­карсь­ку ек­спер­ти­зу в ЗСУ, виз­на­че­но пе­ре­лік хво­роб, які є під­ста­вою для ви­не­сен­ня рі­шен­ня ВЛК про неп­ри­дат­ність та звіль­нен­ня від мо­бі­лі­за­ції. З яки­ми хво­ро­ба­ми не мо­бі­лі­зу­ють під час дії во­єн­но­го ста­ну, йдеть­ся в ма­те­рі­алі Фак­тів ICTV.

Вій­сько­во­зо­бовʼяза­ні, що ма­ють проб­ле­ми зі здо­ров’ям, в пе­рі­од дії во­єн­но­го ста­ну по­ді­ля­ють­ся на дві ка­те­го­рії:

обмежено придатні — можуть бути призвані за потреби з обмеженням переліку місць та спеціальностей, за якими проходитимуть військову службу;
непридатні до військової служби — знімаються з військового обліку.
В де­яких ви­пад­ках мо­же бу­ти приз­на­че­но пов­торне про­ход­ження ВЛК че­рез шість мі­ся­ців для під­тверджен­ня ста­ну здо­ров’я вій­сько­во­зо­бов’яза­но­го.

Інфекційні та паразитарні хвороби, які звільняють від мобілізації
Пов­ністю неп­ри­дат­ни­ми до вій­сько­вої служ­би виз­на­ють­ся осо­би, яким вста­нов­ле­но ді­аг­ноз:

активний прогресуючий туберкульоз з розпадом легеневої тканини;
активний, прогресуючий туберкульоз інших органів (крім легенів);
тяжкі форми вірусних гепатитів зі значним порушенням функцій організму, які важко піддаються лікуванню;
ВІЛ з імунною декомпенсацією в ІV стадії.
Ви­яв­ле­ні ін­фекції, що пе­ре­да­ють­ся ста­те­вим шля­хом (си­фі­ліс, го­но­рея, хла­мі­ді­оз, три­хо­мо­ні­аз то­що) є під­ста­вою для рі­шен­ня ВЛК про тим­ча­со­ву неп­ри­дат­ність і пов­торне про­ход­ження мед­ко­мі­сії піс­ля лі­ку­ван­ня.

У ра­зі ви­яв­лення ін­ших ін­фекцій­них та па­ра­зи­тар­них хво­роб ВЛК мо­же виз­на­ти вій­сько­во­зо­бов’яза­но­го об­ме­же­но при­дат­ним або від­термі­ну­ва­ти його мо­бі­лі­за­цію для про­ход­ження лі­ку­ван­ня.

Новоутворення, які звільняють від мобілізації
Он­ко­ло­гіч­ні зах­во­рю­ван­ня мо­жуть бу­ти при­чи­ною для виз­нання неп­ри­дат­ності тіль­ки у важ­ких ви­пад­ках зі знач­ним по­ру­шен­ням фун­кцій ор­га­ніз­му:

злоякісні новоутворення з метастазами та неоперабельний стан;
онкологічні хвороби лімфоїдної тканини, крові та споріднених їм тканин зі значними змінами у складі крові (лімфогранульоматоз, мієлома, лейкози, мієлодиспластичний синдром тощо), що прогресують;
доброякісні пухлини будь-якої локалізацій зі значними порушеннями функцій організму.
Вій­сько­во­зо­бов’яза­ні у піс­ля­опе­ра­цій­но­му ста­ні або в пе­рі­од ре­абі­лі­та­ції піс­ля про­ме­не­вої чи хі­мі­оте­ра­пії виз­на­ють­ся тим­ча­со­во неп­ри­дат­ни­ми. Та­ким осо­бам приз­на­ча­єть­ся пов­торне про­ход­ження ВЛК піс­ля за­вер­шення кур­су лі­ку­ван­ня та ре­абі­лі­та­ції.

Вій­сько­во­зо­бов’яза­ні, в яких ді­аг­носто­ва­но но­во­ут­во­рен­ня (зло­якіс­ні чи доб­ро­якіс­ні), що не вик­ли­ка­ють знач­но­го по­ру­шен­ня фун­кцій ор­га­ніз­му, під час во­єн­но­го ста­ну виз­на­ють­ся об­ме­же­но при­дат­ни­ми.

Хвороби крові та кровотворних органів, які звільняють від мобілізації
У біль­шос­ті ви­пад­ків вій­сько­во­зо­бов’яза­ні з хво­ро­ба­ми кро­ві та кро­вот­ворних ор­га­нів виз­на­ють­ся об­ме­же­но при­дат­ни­ми.

Рі­шен­ня про тим­ча­со­ву неп­ри­дат­ність з пов­торним про­ход­женням ВЛК прий­ма­єть­ся піс­ля хі­рур­гічних втру­чань. Пов­ністю неп­ри­дат­ни­ми виз­на­ють­ся ли­ше ті осо­би, чей стан ді­аг­носту­єть­ся як швид­ко прог­ре­су­ючий і де­ком­пенсо­ва­ний (зі знач­ним по­ру­шен­ням фун­кцій ор­га­нів і сис­тем).

До пе­ре­лі­ку хво­роб кро­ві та кро­вот­ворних ор­га­нів на­ле­жать:

усі види анемій;
порушення згортання крові;
пурпура (ідіопатична, тромбоцитопенічна);
геморагічні стани (підвищена кровоточивість);
агранулоцитоз;
хвороби селезінки;
порушення із залученням імунного механізму (усі види саркоїдозу, імунодефіцити).
Ендокринні хвороби, розлади харчування та обміну речовин, які звільняють від мобілізації
Па­то­ло­гії ор­га­нів ен­докрин­ної сис­те­ми, об­мінні роз­ла­ди та по­ру­шен­ня об­мі­ну ре­чо­вин мо­жуть бу­ти під­ста­вою для виз­нання неп­ри­дат­ності тіль­ки у ви­пад­ках зі знач­ним по­ру­шен­ням фун­кцій. У лег­ших ста­нах вій­сько­во­зо­бов’яза­но­го виз­на­ють об­ме­же­но при­дат­ним.

До та­ких хво­роб на­ле­жать:

хвороби щитоподібної залози (за винятком новоутворень);
цукровий діабет та інші порушення регуляції глюкози;
патології інших ендокринних залоз;
виснаження внаслідок недостатнього харчування;
ожиріння;
функціональна гіпербілірубінемія;
ліпоматоз тощо.
Розлади психіки та поведінки, які звільняють від мобілізації
Вій­сько­во­зо­бов’яза­но­го виз­на­ють неп­ри­дат­ним до вій­сько­вої служ­би з вик­лю­чен­ням з вій­сько­во­го об­лі­ку тіль­ки у ви­пад­ку різ­ко ви­ра­же­них стій­ких пси­хіч­них роз­ла­дів:

усі види деменції, органічний амнестичний синдром;
розлади психіки, особистості та поведінки внаслідок ураження головного мозку або соматичної хвороби;
синдром залежності з різкими, стійкими психічними розладами внаслідок вживання психоактивних речовин (алкоголю, наркотичних речовин, медикаментів);
ендогенні психози з часто повторюваними фазами (шизофренія, хронічні маячні розлади, епізодичні маніакальні розлади, афективні розлади настрою);
невротичні стани, пов’язані із стресом (фобії, обсесивно-компульсивні, адаптаційні та соматоформні розлади, неврастенія, реакції на тяжкий стрес, депресія, психогенна глухота);
ангіотрофоневроз III-IV стадії;
різко виражені поведінкові синдроми, розлади особистості та емоцій (пов’язані з розладами споживання їжі, зі зловживанням речовинами, які не зумовлюють залежність);
розлади поведінки та емоцій у підлітковому віці (гіперкінетичні, соціальні, емоційні, неуточнені психічні);
розлади особистості та поведінки у зрілому віці (параноїдні, шизоїдні, дисоціальні, емоційно нестабільні, істеричні та інші);
розлади звичок та спонукань, статевої ідентифікації, сексуальні розлади;
специфічні розлади мовлення та мови, здібностей до навчання, рухової функції тощо;
глибока та тяжка розумова відсталість.
У більш лег­ких ви­пад­ках з ко­рот­котри­ва­ли­ми та нез­начни­ми хво­роб­ли­ви­ми про­ява­ми осо­ба виз­на­єть­ся об­ме­же­но при­дат­ною і мо­же бу­ти мо­бі­лі­зо­ва­на.

Хвороби нервової системи, які звільняють від мобілізації
Вій­сько­во­зо­бов’яза­ні з па­то­ло­гі­ями нер­во­вої сис­те­ми виз­на­ють­ся неп­ри­дат­ни­ми до вій­сько­вої служ­би у ви­пад­ках зі швид­ко зі знач­ни­ми по­ру­шен­ня­ми фун­кцій, що швид­ко прог­ре­су­ють:

запальні хвороби центральної нервової системи (менінгіт, енцефаліт, мієліт, енцефаломієліт, внутрішньочерепний та внутрішньохребтовий абсцес);
хвороби ЦНС, що прогресують (системні атрофії, дегенеративні хвороби, паралічі і паралітичні стани, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, дистонії (крім вегетосудинної), ДЦП, гідроцефалія, токсична енцефалопатія та інші);
епілепсія за наявності частих нападів або виражених психічних розладів;
хвороби периферичної нервової системи, пов’язані з ураженням нервів, порушенням іннервації та больовим синдромом (нейропатії, міастенії, міопатії, дорсалгія, радикулопатія, цервікалгія, ішіас, люмбаго та інші), що швидко прогресують;
розлади вегетативної нервової системи зі значними порушеннями функції (синдром Бредбері-Еглстона, сімейна дизавтономія Райлі-Дея, багатосистемна дегенерація, нейрогенна ортостатична гіпотензія — синдром Шая-Дрейджера), що прогресують.
Хвороби ока, які звільняють від мобілізації
Неп­ри­дат­ни­ми до вій­сько­вої служ­би з вик­лю­чен­ням із вій­сько­во­го об­лі­ку виз­на­ють­ся ті осо­би, що ма­ють:

виражені анатомічні вади повік, орбіти, кон’юнктиви зі значними порушеннями зорових або рухових функцій на обох очах;
різко виражені хвороби усіх частин ока та його придаткового апарату на обох очах, з частими загостреннями або зниженням зорових функцій, що прогресує (рубці, помутніння, дегенеративні зміни, катаракта, хвороби зорового нерва тощо);
відшарування і розрив сітківки будь-якої етіології на обох очах;
глаукома у важкій стадії на обох очах;
стійкий параліч рухових м’язів очного яблука за наявності диплопії;
короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному з меридіанів понад 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах понад 6,0 дптр;
гостроту зору одного ока нижче 0,1 або його сліпоту;
відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,3 і нижче або гостроту зору обох очей 0,2 і нижче.
Слід заз­на­чи­ти, що пов­ністю при­дат­ни­ми до про­ход­ження вій­сько­вої служ­би виз­на­ють­ся осо­би, в яких ді­аг­носто­ва­но:

легку форму глаукоми;
короткозорість або далекозорість до 6,0 дптр;
астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції до 3,0 дптр;
порушення кольоровідчуття (дихромазія, аномальна трихромазія будь-якого типу).
Хвороби вуха, які звільняють від мобілізації
Біль­шість хво­роб ву­ха є під­ста­вою для виз­нання осо­би об­ме­же­но при­дат­ною у пе­рі­од во­єн­но­го ста­ну. Неп­ри­дат­ним вій­сько­во­зо­бов’яза­но­го мо­жуть виз­на­ти у ви­пад­ку ви­яв­лення та­ких хво­роб:

стійка повна глухота на обидва вуха або глухонімота;
двобічне тяжке і глибоке (3–4 ступеня) порушення слухової функції;
глухота на одне вухо та тяжка приглухуватість на друге;
двобічна тяжка приглухуватість, що прогресує;
приглухуватість з ураженням центральних відділів слухового аналізатора, вираженими вегетативними і екстраауральними проявами.
Хвороби системи кровообігу, які звільняють від мобілізації
Неп­ри­дат­ни­ми до вій­сько­вої служ­би з вик­лю­чен­ням з вій­сько­во­го об­лі­ку вва­жа­ють­ся осо­би, в яких ді­аг­носто­ва­но:

серцеву недостатність II-Б-III стадії;
гіпертонічну хворобу III стадії з незворотними структурними ураженнями органів-мішеней;
цереброваскулярні хвороби зі значними порушеннями функцій (інфаркт, інсульт, стеноз, емболія, тромбоз, аневризми артерій, церебральний атеросклероз, гіпертензивна енцефалопатія, наслідки хірургічних втручань);
хвороби артерій зі значними порушеннями кровообігу та функцій (атеросклероз, стеноз, аневризма, розширення або розшарування головних артерій, емболія і тромбоз аорти);
хвороби периферичних судин зі значними порушеннями кровообігу та функцій (синдром Рейно, облітеруючий тромбангіїт);
набутий артеріовенозний свищ;
спадкова гемолітична телеангіектазія, непухлинний невус;
хвороби вен, лімфатичних судин та вузлів зі значними порушеннями кровообігу та функцій (флебіт, тромбофлебіт, тромбоз, емболія; варикозне розширення вен, лімфаденіт, наслідки хірургічних втручань).
Хвороби органів дихання, які звільняють від мобілізації
ВЛК виз­нає неп­ри­дат­ни­ми до вій­сько­вої служ­би з вик­лю­чен­ням з вій­сько­во­го об­лі­ку тих, у ко­го ді­аг­носто­ва­но:

стенози гортані;
парези і паралічі гортані зі значним порушенням функції голосоутворення та дихання;
тяжка форма спастичної дисфонії;
хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів зі значними порушеннями функції зовнішнього дихання (бронхіт, емфізема, обструктивна хвороба легенів, бронхоектатична хвороба);
хвороби легенів, спричинені зовнішніми агентами, інтерстиціальні хвороби легень зі значними порушеннями функції зовнішнього дихання (пневмоконіози, хронічні пневмоніти, ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт, легеневий альвеолярний протеїноз, гемосидероз та інші);
хронічні гнійні та некротичні хвороби, хвороби плеври, інші хвороби органів дихання зі значними порушеннями функції зовнішнього дихання (абсцес легені та середостіння, піоторакс тощо);
тяжка персистуюча бронхіальна астма.
Хвороби органів травлення, які звільняють від мобілізації
Мо­бі­лі­за­ції в пе­рі­од во­єн­но­го ста­ну не під­ля­га­ють вій­сько­во­зо­бов’яза­ні, які ма­ють та­кі хво­ро­би ЖКТ у важ­кій фор­мі зі знач­ним по­ру­шен­ням фун­кцій:

щелепно-лицьові аномалії (крім вроджених), зокрема аномалії прикусу зі значними порушеннями дихальної, нюхової, жувальної, ковтальної та мовної функцій;
хвороби стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки та апендикса (езофагіт, гастрит, гастродуоденіт, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба та інші);
неінфекційний ентерит та коліт (хвороба Крона, виразковий коліт);
інші хвороби кишківника та очеревини (непрохідність, паралітичний ілеус, інвагінація, дивертикулярна хвороба, синдром подразненого кишківника, запор, мегаколон, хвороби заднього проходу та прямої кишки, перитоніт, спайкова хвороба та інші);
виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки;
хвороби печінки (алкогольна хвороба печінки, токсичне ураження печінки, печінкова недостатність; хронічні гепатити, фіброз та цироз);
хвороби жовчного міхура, жовчовивідних шляхів та підшлункової залози (холецистит, холангіт, панкреатит та інші);
усі види гриж (пахова, стегнова, пупкова, черевної стінки, діафрагмальна та інші грижі черевної порожнини).
Хвороби шкіри та підшкірної клітковини, які звільняють від мобілізації
Неп­ри­дат­ни­ми до вій­сько­вої служ­би з вик­лю­чен­ням з вій­сько­во­го об­лі­ку виз­на­ють­ся осо­би, в яких під­твердже­но:

дифузний нейродерміт (атопічний дерматит) з поширеною ліхеніфікацією шкірного покриву;
пухирчатку звичайну;
герпетиформний дерматит;
поширений безперервно рецидивуючий бляшковий псоріаз;
псоріатичну еритродермію.
З усі­ма ін­ши­ми шкір­ни­ми зах­во­рю­ван­ня­ми ВЛК прий­має рі­шен­ня про при­дат­ність або об­ме­же­ну при­дат­ність у пе­рі­од дії во­єн­но­го ста­ну.

Хвороби кістково-м’язової системи та сполучної тканини, які звільняють від мобілізації
Рі­шен­ня ВЛК про неп­ри­дат­ність до вій­сько­вої служ­би прий­ма­єть­ся, як­що ді­аг­носто­ва­но ниж­че­на­ве­де­ні хво­ро­би кіс­тко­во-м’язо­вої сис­те­ми та спо­луч­ної тка­ни­ни:

інфекційні артропатії зі стійкими і значними змінами (гнійні артрити, реактивні артропатії, хвороба Рейтера);
запальні поліартропатії зі значним порушенням функцій (ревматоїдні артрит, васкуліт та бурсит, синдром Фелті, хвороба Стілла, кристалічні, псоріатичні та ентеропатичні артропатії, ювенільний артрит, подагра);
системні хвороби сполучної тканини зі значним порушенням функцій (поліартеріїт вузликовий та споріднені стани, некротизуючі васкулопатії, гранулематоз Вегенера, синдром Такаясу, системний червоний вовчак, дерматополіміозит, системний склероз, сухий синдром Шегрена, хвороба Бехчета, дифузний еозинофільний фасціїт тощо);
важка форма анкілозуючого спондилоартрита;
артрози та інші ураження суглобів зі значними порушеннями функцій;
хвороби та ураження м’язів, синовіальної оболонки та сухожилків зі значними порушеннями функцій;
остеопатії і хондропатії зі значними порушеннями функцій (остеопороз, остеомаляція, уповільнене зрощення перелому, стресові переломи, фіброзна дисплазія кісток, остеомієліт, остеонекроз, хвороба Педжета та інші);
набуті деформації та дефекти пальців та кінцівок зі значними порушеннями функцій;
фібробластичні порушення зі значними порушеннями функцій;
двостороння ампутація кінцівок на будь-якому рівні або одностороння ампутаційна кукса нижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки;
хвороби хребта зі значними порушеннями функцій (викривлення, остеохондроз, спондилоліз, спондилолістез, ураження міжхребцевих дисків та інші).
Хво­ро­би се­чос­та­те­вої сис­те­ми, які звіль­ня­ють від мо­бі­лі­за­ції
За рі­шен­ням ВЛК з вій­сько­во­го об­лі­ку вик­лю­ча­ють­ся осо­би, що страж­да­ють на та­кі па­то­ло­гії се­чос­та­те­вої сис­те­ми:

ниркова недостатність IV-V стадії через гломерулярні та тубулоінтерстиціальні хвороби нирок (нефротичний синдром, хронічний інтерстиціальний нефрит, гострий пієліт, пієлонефрит, тубулоінтерстиціальний нефрит, хронічний первинний пієлонефрит, нефропатії);
хвороби нирки, сечоводу, сечового міхура та уретри зі значними порушеннями функцій (обструктивна уропатія, гідронефроз, піонефроз, сечокам’яна хвороба, кіста нирки, цистит, уретрит, стриктура уретри та інші);
хвороби чоловічих статевих органів зі значними порушеннями функцій (гіперплазія, аденома, та міома простати, запальні та інші хвороби чоловічих статевих органів);
запальні хвороби органів малого тазу у жінок зі значними порушеннями функцій (сальпінгіт, оофорит, запалення матки або шийки матки, хвороби бартолінової залози, інші запальні хвороби піхви і вульви);
незапальні хвороби жіночих статевих органів зі значними порушеннями функцій (ендометріоз, випадіння статевих органів, уретероцеле, грижа сечового міхура, свищі, незапальні хвороби яєчників, фаллопієвих труб та широкої зв’язки матки, кіста яєчника або жовтого тіла, гематосальпінкс, поліпи жіночих статевих органів, ерозія та дисплазія шийки матки тощо).
Вади розвитку й хромосомні порушення, які звільняють від мобілізації
Неп­ри­дат­ни­ми до вій­сько­вої служ­би виз­на­ють­ся осо­би з врод­же­ни­ми ва­да­ми роз­витку зі знач­ни­ми по­ру­шен­ня­ми фун­кцій:

вроджені вади розвитку нервової системи;
вроджені вади розвитку ока, вуха, обличчя та шиї;
вроджені вади розвитку системи кровообігу;
вроджені вади розвитку органів дихання;
щілина губи та піднебіння та інші вроджені вади розвитку органів травлення;
целіакія;
вроджені вади розвитку статевих органів;
вроджені вади розвитку сечової системи;
вроджені вади розвитку та деформації кістково-м’язової системи;
інші вроджені вади розвитку;
хромосомні аномалії.
Травми, отруєння та наслідки дії зовнішніх причин, які звільняють від мобілізації
Під­ста­вою для пов­ної неп­ри­дат­ності до вій­сько­вої служ­би є нас­лідки впли­ву зов­нішніх трав­му­валь­них фак­то­рів зі знач­ни­ми по­ру­шен­ня­ми фун­кцій:

будь-які травми (переломи, струси, здавлення, контузія, чужорідне тіло, крововилив, розрив, набряк, політравма);
термічні та хімічні опіки, відмороження, тепловий удар;
баротравма, кесонна хвороба, асфіксія;
ураження блискавкою, електричним струмом;
впливи іонізуючого випромінювання, компонентів ракетного палива, джерел електромагнітного поля, лазерного випромінювання;
токсична дії мікроорганізмів I-II груп патогенності;
отруєння лікарськими засобами або хімічними речовинами немедичного призначення (газами, димом, парами, пестицидами, продуктами харчування, токсинами внаслідок укусу тварин, плазунів, комах).

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.