6 беpезня – Коcтянтинів дeнь. Що в жoдному pазі не можна pобити, щоб не нaкликати біду
Яке церковне свято відзначають 6 березня за новим і старим стилем, заборони дня і в кого іменини.
6 березня за новим церковним календарем православні відзначають день Набуття чесного Хреста і цвяхів святою рівноапостольною царицею Оленою в Єрусалимі, а також згадують 42-х мучеників із міста Амморея. У народному календарі – Костянтинів день.
Про його заборони та прикмети, що відзначають у церкві 6 березня за старим стилем – розповідаємо далі.
6 березня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
6 березня за новим стилем (19 березня за старим) – Віднайдення Хреста Господнього і цвяхів святою рівноапостольною царицею Оленою.
326 року цариця Олена (мати першого православного імператора Костянтина) вирушила до Єрусалима, щоб знайти Хрест Господній. Вона дізналася, що Хрест заритий у землю, і на тому місці побудований язичницький храм на честь Венери. Цариця наказала зруйнувати будівлю і копати землю – у результаті знайшли три хрести і дощечку поруч із ними: “Ісус Назарянин, Цар Юдейський”.
Щоб дізнатися, на якому з трьох хрестів був розп’ятий Ісус, вирішили кожен хрест по черзі покласти на померлого і подивитися, що станеться. Від двох хрестів дива не сталося, але коли поклали третій, то померлий воскрес. Так і впізнали Хрест Господній.
***
6 березня за новим стилем згадують 42 святих мучеників в Аммореї – Костянтина, Аетія, Феодора, Феофіла, Калліста, Меліссена, Васоя та інших із ними.
У IX столітті, під час війни між грецьким імператором Феофілом і сарацинами, місто Амморею (Галатія) обложили останнім. Воно впало через зраду воєначальника Вадітзіса, а 42 воїни, які захищали Амморею, потрапили в полон і були відправлені до Сирії.
Сім років воїни провели в полоні – весь цей час їх переконували відмовитися від християнської віри та прийняти мусульманство. Але вони витримали всі тортури і відкинули пропозиції. Мучителі засудили воїнів до страти, всі 42 воїни загинули за віру.
Свято 6 березня за старим стилем – день пам’яті святого Тимофія Олімпійського, пустельника.
Про що говорять прикмети на 6 березня
У народному календарі 6 березня – свято Костянтинові кола. Свою назву свято отримало на честь обряду витоптування снігу навколо колодязя. Робили це для того, щоб туди стікала брудна вода.
За прикметами дня судять про погоду і весну:
хмари цього дня високі – до гарної погоди;
чути стукіт дятла – весна буде пізньою;
день морозний – буде швидка весна і сухе літо;
ластівки прилетіли – скоро буде тепло.
Також за народними прикметами, якщо сьогодні побачиш лелеку – у сім’ї пануватиме мир і любов.
Що не можна робити 6 березня
Серед головних заборон, що сьогодні не можна робити, – лаятися, лихословити, пліткувати і пиячити.
Не слід погано відгукуватися про померлих. Народні прикмети цього дня забороняють витрачати воду даремно – потрібно використовувати тільки за призначенням.
Що можна робити 6 березня
Цього дня моляться рівноапостольній цариці Олені – просять миру, мудрості, міцності духу, зцілення для хворих, спокою для літніх, терпіння для скривджених і кривдникам – страх Божий.
За старих часів на Костянтинів день святили колодязі. За народною традицією в цей час потрібно прийняти ванну або сходити в лазню – вважається, що в такий спосіб можна змити гріхи. Ще один обряд дня пов’язаний із поминанням покійних – під час вечері не доїдають їжу, а залишають її як гостинець для померлих родичів і друзів.
6 березня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Максим, Федір, Аркадій, Костянтин, Олена
Comments (0)