22 Липня, 2025 4:22 pm

Укpаїнська балicтика вже пpацює: як злeтів “Сaпсан”

Укpаїнська балicтика вже пpацює: як злeтів “Сaпсан”.

“Сапсан” – єдина балістична ракета made in Ukraine, виготовлена за час незалежності – може стати не тільки приводом для національної гордості, а й мечем помсти.

Ефективність оперативно-тактичного комплексу “Сапсан” цьогоріч у травні довели випробування в бойових умовах, тобто удар по території росії.

Заявлена дальність його ураження – до 500 км, але, стверджують фахівці, при певних модифікаціях дальність ураження може сягнути 1000 км.

Тобто українська балістична ракета може дістатися й Москви.

Це буде хороша історія. Якщо, звісно, вдасться швидко масштабувати виробництво.

Для того, щоб давати дзеркальну відповідь росії на удари балістикою по тилових містах, Україні потрібно мати не менше тисячі балістичних ракет, вважає директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.

А в ідеалі нам варто створити запас приблизно в 5 тисяч ракет.

23 червня в інтерв’ю The Times керівник офісу президента України Андрій Єрмак заявив про початок масового виробництва “Сапсанів”.

Хоча ракетні розробки мали б триматися в таємниці, команда Зеленського віднедавна активно піарить ОТРК “Сапсан”.

Можна припустити, що, б’ючи в литаври і сурмлячи у фанфари, політичне керівництво України намагається привабити європейців до фінансової й технічної участі в нашій ракетній програмі.

Із “Сапсаном” Україна увійшла до десятки країн з власними балістичними ракетами

Тобто це досить обмежений клуб країн, які володіють власною балістичною ракетою і ми увійшли в нього, причому зробили це всього за кілька років, пояснив експерт.

“Сапсан” дозволив Україні увійти до десятки країн світу, які здатні виготовляти власні балістичні ракети. Про це зазначив голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан в ефірі “Київ24”.

“Тобто це є досить обмежений клуб світових країн, які володіють власною балістичною ракетою. Ми нарешті увійшли до нього. Зробили це всього на всього за кілька років, відновивши наші балістичні спроможності. Те, на що в інших країн йдуть не просто п’ятирічки, а навіть десятирічки”, – наголосив він.

За словами експерта, наразі питання полягає лише в тому, щоб ці балістичні спроможності наростити до великих масштабів.

“Тому що в Росії лише в 300-кілометровій смузі є близько 185 цілей – це центри, командні штаби, полігони, місця базування сил противника і т.д. Понад 20 лише летовищ з відповідною льотною інфраструктурою. Це все цілі й саме їхній пріоритет розглядає кожного разу наше командування. Ураження наприклад командного центру якогось з’єднання, тобто обезголовлення армії на ключовому напрямку, збереже набагато більше життів для нас, а ніж наприклад ураження однієї пускової установки “Іскандерів”, – прокоментував Кузан.

Він зауважив, що збереження армії має бути головним, бо її здатність воювати і завдавати уражень збереже життя цивільних.

Щодо нинішніх російських масованих атак балістикою по мирних містах України та цивільній інфраструктурі Кузан зазначив, що балістична ракета — найскладніша ціль для ППО. Але можна уражати пускові установки, не даючи можливості запустити балістику. Він пояснив, що пускові установки вразливі під час розгортання, бо в цей час вони статичні, не рухаються і є гарними цілями.

“Тут питання в якості розвідданих від наших західних партнерів. І якщо дійсно такі розвіддані будуть нам передаватися не з запізненням, як це часто буває, а в режимі реального часу, хвилина в хвилину, то дійсно будь- який екіпаж з нашого боку приводиться в бойову готовність буквально до хвилини часу і потенційно можуть бути уражені саме пускові установки. Тобто в момент розгортання першими завдати удару”, – підкреслив експерт.

Як зазначив Кузан, Україна робить все від себе залежне, щоб наростити свої спроможності протистояти балістиці росіян. Водночас він зауважив, що не варто розраховувати на те, що ми зможемо захистити всю велику територію України від цих ракет. А тому цивільним необхідно реагувати на сигнали тривоги і в разі балістичної загрози обов’язково прямувати в укриття.

“Той же Ізраїль, який має найсучасніші системи саме проти балістики, ракет середньої дальності, міжконтинентальних ракет, такі системи як THAAD, які значно ефективніші, ніж Patriot PAC-3, і розміром території з нашу Львівську область, не здатен себе захистити повністю на 100% від іранських балістичних ракет.

Що вже нам говорити про Україну, яка в рази більша, ніж Ізраїль, і про росію, яка в рази потужніша за Іран”, – прокоментував Кузан.

Захистом від балістики, за його словами, можуть бути будь-які підвальні приміщення. Кузан зазначає, що повноцінним укриттям є ті ж підземні паркінги в новобудовах, оскільки це вже монолітно-бетонна конструкція.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.