23 Листопада, 2024 2:46 am

28 веpесня. Яке цеpковне cвято cьогодні. Тpи оcновні забоpони дня

Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 28 вересня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

28 вересня за новим церковним календарем згадують преподобного Харитона Сповідника та відзначають Собор преподобних отців Києво-Печерських, що в Ближніх печерах спочивають. Про традиції та прикмети 28 вересня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – у матеріалі.

28 вересня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

28 вересня за новим церковним календарем (11 жовтня за старим) – день пам’яті преподобного Харитона Сповідника, єпископа Іконійського, і Собор преподобних отців Києво-Печерських, що в Ближніх печерах спочивають.

Харитон Сповідник жив у IV столітті, в Іконії (зараз це турецьке місто Конья). У ті часи правив римський імператор Авреліан, який влаштовував гоніння на християн. Потрапив під них і Харитон.

Прикладом для єпископа слугувала мучениця Фекла, його землячка, яка мученицьки загинула за віру. Харитон вирішив, що вчинить так само, але імператора Авреліана вбили, а новий правитель наказав відпустити Харитона. Тож святий вирішив присвятити своє життя Богові й вирушив до Єрусалима. Дорогою на нього напали розбійники, зв’язали його, і залишили його з собою в печері. Харитон став чекати смерті, але в печеру заповзла змія і отруїла своєю отрутою вино, яке випили розбійники і загинули після. Преподобний вирішив залишитися жити в печері, з часом у нього з’явилися послідовники, а пізніше виникла Фаранська лавра – дуже знаменита в Палестині.

Святий Харитон покинув її, щоб бути наодинці, і пішов у пустелю. Там він, у печерах Сорокаденної гори, заснував Єрихонську лавру, а пізніше перейшов уже на нове місце і створив там Суккійську лавру. Неподалік від неї в печері преподобний Харитон Сповідник і провів залишок життя, але помирати вирушив у свою першу обитель – Фаранську лавру. Поховали його в церкві, яку побудували на місці тієї самої печери розбійників.

***

Собор преподобних отців Києво-Печерських, що в Ближніх печерах спочивають / Вікіпедія
Собор преподобних отців Києво-Печерських, що в Ближніх печерах спочивають / Вікіпедія
28 вересня за новим стилем відзначають також Собор преподобних отців Києво-Печерських, що в Ближніх печерах спочивають. Це день пам’яті ченців Києво-Печерської лаври, шанованих як святих, які поховані в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

Свято було встановлено 1670 року, але спочатку його відзначали в першу суботу після свята Воздвиження Хреста Господнього. 1886 року київський митрополит Платон переніс святкування пам’яті Собору Ближніх печер на 28 вересня відповідно до святкування пам’яті Собору святих Дальніх печер, яке відбувалося 28 серпня.

Ближні печери з’явилися після того, як 1057 року преподобний Антоній, засновник Києво-Печерської лаври, вирішив усамітнитися та переселився з печер (зараз це Дальні печери) на інший схил. Але і там незабаром біля преподобного стали збиратися ченці – так з’явилися Ближні печери.

У середині 70-х років XI століття побудували Успенський собор – у дерев’яному монастирі залишилася частина братії, а в Ближніх і Дальніх печерах усамітнювалися подвижники і ховали померлу братію. Першим у Ближніх печерах 1073 року був похований преподобний Антоній, у Дальніх – 1074 року поховали преподобного Феодосія.

1760 року Ближні печери відновили після землетрусу і тоді ж почали будівництво кам’яного собору на честь Воздвиження Хреста Господнього.

Ченці Печерського монастиря стали першими подвижниками в Київській Русі, а їхні молитовні подвиги надихнули наступні покоління на великі духовні труди. До сьогоднішнього дня Києво-Печерська Лавра – це місце, де відбуваються дива. Відомі випадки зцілення від важких хвороб за молитвами до старців.

Нині в Ближніх печерах спочивають нетлінні мощі 73 святих, серед них і мощі преподобного Антонія.

Церковне свято 28 вересня за старим стилем

За старим календарним стилем – день пам’яті святого великомученика Микити Готфського.

Про що говорять прикмети на 28 вересня

За прикметами дня судять, якими будуть зима і літо:

якщо цього дня холодний вітер – наступне літо буде теплим;
погожий день – до холодної та сніжної зими;
гуси високо летять – до повені взимку.

У народному календарі 28 вересня – свято Харитонів день. У цей час помічали, як опадає з дерев листя: якщо лягає тильним боком – наступного року буде гарний урожай.

Що не можна робити 28 вересня

Сьогодні, як і в будь-який інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів’я, пліток, наклепів і осуду, виступає проти заздрості, жадібності, помсти і відчаю. Не слід відмовляти тим, хто просить про допомогу.

За народними прикметами сьогодні не можна скаржитися на життя – це до негараздів, і ділитися планами. У народі день 28 вересня вважається не дуже добрим – кажуть, у цей час гуляють темні сили, тому радять без нагальної потреби не виходити з дому, особливо ввечері.

Що можна робити 28 вересня

Преподобному Харитону Сповіднику моляться в складних ситуаціях, просять допомогти прийняти рішення, а також зцілення від недуг. У святих отців Києво-Печерських просять зцілення від тяжких хвороб, допомоги в здобутті любові та створенні сім’ї, звертаються з молитвою “Моліть Бога за нас!”

За народними прикметами цього дня краще займатися легкою роботою.

28 вересня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають В’ячеслав, Матвій, Федір, Олександр, Валентин, Іван, Василь, Сергій, Георгій, Олексій.

За старим стилем іменини святкують Андрій, Віссаріон, Герасим, Григорій, Дмитро, Євдокія, Іван, Ігнатій, Йосип, Леонід, Людмила, Макар, Максим, Марія, Микита, Микола, Петро, Порфирій, Семен, Степан, Федот, Яків.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.