10 Листопада, 2024 10:52 pm

14 липня – яке цеpковне cвято, зpобіть одну pіч, щоб пpитягнути щаcтя і вдaчу

Яке церковне свято відзначають 14 липня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

14 липня за новим церковним календарем православні віряни згадують святих отців шести Вселенських соборів, а також преподобного Стефана Махрищського, прозваного Чудотворцем.

Про традиції та прикмети 14 липня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

14 липня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

14 липня за новим церковним календарем (27 липня – за старим) – день пам’яті святих отців шести Вселенських соборів.

Вселенські собори – це зібрання предстоятелів і представників усіх помісних церков. Церква скликала собор, коли потрібно було розв’язати будь-яке спірне питання або проблему, виробити певний загальний підхід або бачення. Постанови, ухвалені на соборі, записували в Книгу канонів (правил) і згодом церква приймала їх як вчення.

Іноді траплялося, що під жорстким тиском імператора або впливового єпископа учасники соборів ухвалювали рішення, що суперечили євангельській істині та церковному переказу, – згодом такі собори церквою відкидалися.

Загалом православна церква визнає сім святих Вселенських соборів:

Нікейський I – 325 рік, проти єресі Арія;
Константинопольський I – 381 рік, проти єресі Македонія;
Ефеський – 431 рік, проти єресі Несторія;
Халкідонський – 451 рік, проти єресі монофізитів;
Константинопольський II – 553 рік, “Про три глави”;
Константинопольський III – 680-681 роки, проти єресі монофелітів;
Нікейський II – 787 рік, проти єресі іконоборців.

Святкування святим отцям шести соборів пояснюється тим, що сьомий собор було визнано Вселенським таким на Помісному Константинопольському Соборі у 879-880 роках, тоді як кожен із попередніх шести – затверджено Вселенським на наступному за ним.

Сенс особливого вшанування святих отців Вселенських соборів у тому, що тільки собори володіли даром виносити непогрішні визначення в царині християнської віри і церковного благочестя в кризові моменти церковної історії. Також церква ніколи не відступає від колишніх догматичних визначень, вироблених церковних канонів і не замінює їх новими.

Пам’ять святих отців шести Вселенських соборів відзначають у неділю, найближчу до 16 липня, тому у свята немає фіксованої дати.

***

Преподобний Стефан народився і виховувався в Києві. У молодому віці він прийняв чернецтво в Києво-Печерському монастирі й кілька років провів там. У пошуках усамітнення для повного мовчання Стефан разом зі своїми послідовниками вирушив на північ і заснував скит біля містечка Махрищі (Московщина) 1358 року. Але був змушений на деякий час залишити його через неприхильне ставлення до нього сусідніх землевласників. Пізніше він повернувся сюди, там і помер у глибокій старості. Його мощі виявилися нетлінними.

Святий Стефан вирізнявся особливим ставленням до людей і тварин і прагнув кожному допомогти. Відомий він своїми чудесами, за що й прозвали його – Чудотворець. Він зціляв від паралічу, епілепсії та німоти.

Церковне свято 14 липня за старим стилем

14 липня за старим календарним стилем – день пам’яті безсрібників і чудотворців Косми і Даміана .

Про що говорять прикмети на 14 липня

За прикметами дня можна дізнатися погоду найближчим часом, а також судити про те, якою буде осінь:

якщо на світанку сонце в хмарах – чекай вдень дощу;
дощ пішов цього дня – ще тиждень литиме;
глухий грім чути – до невеликого дощу, а якщо грім сильний – буде затяжна злива;
сухо і ясно 14 липня – до теплої і погожої осені, а якщо день дощовий – осінь буде холодною і короткою.

У народному календарі 14 липня – свято Стефан Чудотворець. Також день називали Дозори і з ним пов’язаний цікавий звичай: оскільки погода була мінливою, то, щоб не втратити врожай через раптовий шторм і дощ, у полі виставляли дозорного. Він за першої ж небезпеки кликав на допомогу.

Що не можна робити 14 липня

Сьогодні, як і в будь-який інший день, церква виступає проти лихослів’я, лайки, заздрості, жадібності, наклепу, пліток, злоби, помсти і зневіри.

Народні прикмети забороняють викидати залишки їжі зі столу – це до бідності, а також не слід піднімати знайдені гроші – залишишся з порожнім гаманцем.

Що можна робити 14 липня

У святих отців просять зміцнити віру і сили духу, щоб вижити і вистояти в життєвих негараздах. Також наші предки вірили, що одна молитва до святого Стефана Махрищського сприяє виконанню будь-якого бажання, а також зціленню від тяжких недуг.

За народними повір’ями цього дня слід обов’язково зробити якусь добру справу – тоді незабаром отримаєш подарунок від долі. Природа 14 липня має цілющу силу – можна вирушати за місто, або йти до лісу по гриби, як це робили наші предки.

14 липня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Іван, Іраклій, Костянтин, Микола, Петро, Степан, Федір.

За старим стилем іменини в Ангеліни, Дем’яна, Кузьми, Петра.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.