1 Січня, 2025 6:51 pm

2 липня. Яке цеpковне cвято cьогодні. Що категоpично заборонено pобити – бо не буде миpу і доcтатку в домі

Яке церковне свято відзначають 2 липня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

2 липня за новим церковним календарем православні віряни згадують Положення чесної ризи Пресвятої Богородиці, а також Охтирську ікону Божої Матері.

У народі свято прозвали день Берегині. Про традиції та прикмети 2 липня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

2 липня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою (ті, що не переходять) змістилися на 13 днів раніше.

Але частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

2 липня за новим календарним стилем (14 липня – за старим) – Покладення ризи Пресвятої Богородиці, яке відбулося у Влахерні.

Ризу Пресвятої Богородиці, згідно з переказами, знайшли 471 року в Назареті. Після цього її перенесли до Влахернського храму, що в Константинополі.

Ось що говорить історія. У Константинополі жили брати – Кандід і Гальбій, наближені імператора Льва Великого. Вони вирушили до Палестини вклонитися святим місцям і зупинилися на нічліг у Назареті, в будинку старої єврейки. Там вони дізналися, що жінка зберігає ризу (сукню, верхній одяг) Богородиці, яку Вона перед своїм Успінням подарувала дівчині з цього єврейського роду. І риза зберігалася в цій родині кілька століть, а потім її доставили до Константинополя, у Влахернський храм.

Зі святинею пов’язано багато чудес. Відомо, що коли князь Аскольд 860 року взяв у облогу столицю Візантії, то після того, як імператор Михаїл помолився у Влахернському храмі, вдалося досягти перемир’я. Сам Аскольд і багато хто з його дружини тоді хрестилися. Чудотворну ризу Божої Матері, щоб уберегти, на якийсь час перенесли до храму святої Софії, а до Влахернського храму повернули 2 липня. Відтоді в цю дату відбувається щорічне святкування.

***
2 липня за новим календарним стилем згадують чудотворну ікону Божої Матері Охтирську.

У місті Охтирка, що на Сумщині, в XVIII столітті жив священик Василь Данилов (у службі його називають ієреєм Данилом). Якось влітку 1739 року він косив у себе біля будинку і раптово побачив у траві чудове сяйво, а у ньому – ікону Божої Матері. Священик забрав її у дім.

Через деякий час від ікони знову почало йти чудесне сяйво, яке повторювалося, а уві сні до священика з’явилася Богородиця і веліла обмити образ і покрити покривалом. Василь так і зробив. Воду, якою омивали ікону, він хотів було вилити в річку, але уві сні до нього знову з’явилася Богородиця і сказала, що вода зцілює від лихоманки. Священик напоїв водою свою хвору дочку, і та одужала. Зцілилися й інші хворі, випивши цієї води. Звістка про чудотворну ікону швидко рознеслася, й у 1746 році свідчити про її чудеса в Охтирку прибув чернігівський єпископ Амвросій Дубневич. У 1751-му церковний Синод оголосив образ чудотворним.

На місці явлення ікони через деякий час в Охтирці побудували собор на честь Покрови Пресвятої Богородиці, куди й помістили чудотворний образ. Було встановлено святкування на честь святині – 2 липня. З 1844 року щорічно перед Трійцею чудотворну ікону переносили з собору до Охтирського Троїцького монастиря, а в день Усіх святих повертали до Покровського собору.

У соборі ікона перебувала до 1905 року, потім її викрали і знайшли в одному з будинків біля храму. Ікона знову зникла під час воєнних дій у 1917-1920 роках, а 1975 року стало відомо, що образ опинився аж у Сан-Франциско (США). Список (копію) із нього в 1995 році привіз до Охтирки в Покровський собор митрополит Харківський і Богодухівський Никодим (Руснак).

На іконі зображена Богоматір, яка молитовно склала руки на грудях. Праворуч від Неї – хрест із розіп’ятим Ісусом Христом.

Церковне свято 2 липня за старим стилем

2 липня за старим календарним стилем згадують святого мученика Зосиму Аполлоніадського. Також за старим календарем триває Петрів піст 2024 – до 11 липня.

Про що говорять прикмети на 2 липня

Прикмети дня говорять про погоду влітку і якою буде осінь:

листя на деревах почало жовтіти – до ранньої осені;
спека стоїть 2 липня – гарна погода встановиться надовго;
роса на траві – будуть зливи.

У народному календарі 2 липня – свято Берегині. Цього дня наші пращури вшановували матір усіх духів і земного багатства, а символом свята вважали березу.

Що не можна робити 2 липня

Сьогодні, як і в будь-який інший день, церква не схвалює лайки і сварок, виступає проти злоби, наклепу, жадібності, зневіри. Не можна відмовляти в допомозі тому, хто просить про неї.

Народні прикмети дня не радять багато розмовляти жінкам – можна “наговорити” собі неприємностей і хвороб, вирушати в далеку дорогу – буде невдалою, і не можна ламати гілки берези та рубати дерево. Категорично заборонено лінуватися – не буде миру і достатку в домі.

Що можна робити 2 липня
Перед образом Охтирської Богородиці моляться про зцілення від хвороб, особливо від лихоманки, благополучне заміжжя, просять захистити дім і сім’ю від бід. Також Охтирська ікона Богородиці вважається покровителькою дітей.

За народними повір’ями в цей день потрібно обійняти березу і попросити її подбати про близьких. Вважається, що це дерево захищає людей від лиха, а оселю від нечисті, тому березу можна садити неподалік дому.

2 липня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Арсеній, Фотій.

За старим стилем іменини у Зосими, Івана.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.