25 Листопада, 2024 4:48 am

Церковне свято 10 листопада: що краще не робити, щоб не втратити достаток

10 листопада за новим церковним календарем згадують шість апостолів від 70-ти, зокрема Єраста і Родіона. У народному календарі – Родіон і Єраст.

Кого вшановують за старим стилем, традиції, заборони та народні прикмети цього дня – у матеріалі.

10 листопада 2023 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
Апостоли Іродіон, Ераст, Олімп, Сосипатр, Куарт і Тертій жили в I столітті і були обрані в число апостолів від 70-ти. Відомостей про них збереглося не дуже багато.

Відомо, що Сосипатр Іконійський був єпископом Іконії, проповідував на острові Керкірі (Корфу). Правитель цього острова запроторив святого до в’язниці, але Сосипатр і там продовжив проводити проповіді та навертати язичників до християнства.

Коли правитель змінився, то наказав кинути апостола стратити – у киплячу смолу, але апостол залишився неушкодженим. Побачивши це, правитель увірував у Христа і Сосипатр хрестив його.

Переказ говорить, що коли через деякий час у правителя помер син, то апостол воскресив його. Сосипатр Іконійський жив на острові і помер у глибокій старості.

Про Олімпа відомо лише, що його стратили в Римі. Апостола Куарта лише раз згадує Павло в посланні до римлян. Згідно з переказами, Куарт був єпископом Бейрута – там він і помер, але спершу навернув до віри чимало язичників. Тертій був родом із Коринфа і є версія, що він переписував послання Павла з оригіналу і робив переклад грецькою. Також Тертій був другим єпископом в Іконії після Сосипатра і мученицьки загинув за віру.

Ераст був знатного роду й учнем Павла. Спочатку він був хранителем скарбниці в Коринті, а після – в Єрусалимській церкві. Ераст також проповідував у Македонії, і, найімовірніше, увірував у Христа, коли почув проповідь апостола Павла в Коринті. Якийсь час вони разом із Павлом були в Єрусалимі, а пізніше Ераст став єпископом Панеадським у північній Палестині. Він дожив до глибокої старості.

Апостол Іродіон також був єпископом, але в місті Параса і поширював християнство серед язичників. Апостол Павло згадує Родіона у своєму посланні до римлян, і Родіон доводився родичем Павлу. Відомо, що одного разу на єпископа напали язичники і побили до напівсмерті. Але тоді Родіон не помер, а продовжив проповідувати. У Римі він помер мученицькою смертю разом з апостолами Петром і Павлом.

Свято 10 листопада за старим стилем – день пам’яті святої Параскеви Іконійської, відомої як Параскева П’ятниця.

Прикмети на 10 листопада

За прикметами цього дня передбачали погоду на найближчий час:

якщо листя з вишні не опало – тепло протримається довго;
туман вранці – буде потепління;
коло біля місяця – гряде буря;
побачили білку цього дня – встановиться тепла погода.
У народному календарі 10 листопада – свято Єраста і Родіона. Вважається, що з цього дня починаються справжні морози, але за нинішнього потепління клімату так відбувається не завжди.

Що не можна робити 10 листопада

У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

лаятися, влаштовувати склоки;
лихословити і пліткувати;
відмовляти в допомозі та милостині;
давати гроші в борг.

За народними прикметами цього дня не слід зайвий раз виходити з дому, а також робити прибирання і виносити сміття, щоб не винести з дому достатку. Не радять прикмети також вирушати в далеку дорогу – вона через погоду може бути поганою.

Що можна робити 10 листопада

У шести святих апостолів просять про зміцнення духу і віри, про допомогу у важких ситуаціях і розв’язання проблем.

Цього дня можна піти до церкви – наші пращури освячували в храмах хліб і сіль, якими після годували домашню худобу, щоб вона благополучно перенесла зиму. Також є повір’я, що якщо пригостити освяченим хлібом із сіллю того, з ким ви давно не ладнаєте, то незабаром помиритеся.

На Родіона і Єраста заведено допомагати жебракам: ділитися їжею та одягом. Вважається, що жебраки ближче до Господа, і якщо вони помоляться за благодійників, то ці молитви точно будуть почуті.

10 листопада – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають: Олександр, Олексій, Борис, Денис, Іван, Костянтин, Михайло, Микола, Орест, Петро, Прокофій, Родіон, Ераст, Анна, Ольга.

Джерело

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.